Marketing pracodawcy, dzisiaj niezbędny każdej firmie. Świadoma (i nie) komunikacja jakim jesteś pracodawcą, jak przyciągasz kandydatów, jak angażujesz pracowników, ale również jak się z pracownikami rozstajesz. 

employer branding to historia Twoich pracowników ty ją tylko rozpowszechniasz - Paulina Mazur

Czy employer branding dotyczy każdego pracodawcy?

Employer branding to kompleksowe działania, które przenikają dziś każdą sferę komunikacji i biznesu. To tuba, megafon, przez który świat dowiaduje się jakim pracodawcą jesteś.

To świadoma i nieświadoma komunikacja marki pracodawcy, to echo Twojej kultury organizacyjnej.

Employer branding to historia Twoich pracowników i relacji jakie budujesz z kandydatami.

Wpływ na markę pracodawcy ma wygląd ogłoszenia rekrutacyjnego, ale też personal branding menedżera, który rekrutuje. Opinia o pracodawcy powstaje nie tylko na podstawie tego, jak przyjmuje nowych pracowników, ale też jak angażuje i rozwija tych obecnych, oraz jak się rozstaje z pracownikami. Od kilku lat biznes dostrzega jak dużą szansą jest dobrze realizowany employer branding. Jak dużą wartość wnosi do firmy, jak wiele daje pracownikom. Ogranicza koszty retencji, zwiększa efektywność pracowników oraz ich zadowolenie z pracy. Przedkłada się też na sprzedaż usług i produktów, bo klienci chętniej kupują od szczęśliwych pracowników.

Employer branding to historia o tym, jak uszczęśliwiasz swoich pracowników i kandydatów.

Employer branding to nie jest promocja pracodawcy. To komunikacja o tym, jak jest. Dlatego działania employer brandingowe zaczynają się od zdefiniowania wartości pracodawcy (tzw. EVP), czyli określenia co pracodawca ma do zaoferowania, dlaczego pracownicy przychodzą, jakie osiągają korzyści (nie tylko materialne).

Employer branding musi być spójny ze strategią firmy. A nie zawsze strategia będzie zakładała rekrutacje. Dlatego marketing pracodawcy musi odpowiadać na cele biznesowe, na strategię HR. Strategia EB musi być spójna i określona mierzalnymi celami, aby przyniosła organizacji wymierne korzyści.

Marketing rekrutacyjny musi być odpowiedzialny. Odpowiedzialnie składać kandydatom obietnice. Tak, aby po przyjściu do pracy czuli się pozytywnie zaskoczeni.

Employer branding to bardzo szerokie pojęcie, ponieważ na markę pracodawcy wpływa wiele elementów. To nie tylko doświadczenia kandydatów i opinie na temat firmy w Internecie, ale też styl i sposób w jaki rozstajesz się z pracownikami. Działania z obszaru employer branding to m.in. badanie satysfakcji kandydatów z procesu rekrutacji, ale również exit interview (czyli wywiad z osobą odchodzącą z firmy). To sposób w jaki rozpowszechniasz ogłoszenia, piszesz newslettery dla pracowników, prowadzisz fanpage, organizujesz wyjazdy integracyjne.

Na jakie wyzwania może odpowiadać employer branding? Jakie ma cele i korzyści przynosi pracodawcom?

Employer branding jest dla Twojej organizacji, jeśli na przykład:

  • Chcesz, aby młode talenty licznie i chętnie aplikowały na Twoje oferty pracy.
  • Stoisz przed wyzwaniem zwiększenia zaangażowania pracowników.
  • Chcesz, aby pracownicy byli ambasadorami Twojej marki, polecali firmę jako dobre miejsce pracy.
  • Brakuje Ci uporządkowanego procesu on-boardingu.
  • Chcesz być widocznym w social media, chcesz pochwalić się tym jakie miejsce pracy tworzysz i jak szczęśliwi są Twoi pracownicy.
  • Zależy Ci na udoskonaleniu doświadczenia jakie mają kandydaci aplikujący do Twojej organizacji (chcesz poprawić tzw. candidatey experience).

Skąd ja się wzięłam w employer brandingu?

Posiadam wieloletnie doświadczenie w realizacji projektów z obszaru employer brandingu dla pracodawców z różnych branż. Koordynowałam w Polsce dwa międzynarodowe projekty dla młodych talentów i pracodawców: konkurs GMC Poland oraz program Enactus.

Organizowałam wydarzenia, które łączyły kilka tysięcy osób rocznie, kilkudziesięciu pracodawców, doprowadzając do setek udanych rekrutacji, do zbudowania trwałych i angażujących relacji między pracownikami a pracodawcami.

Doradzałam i realizowałam działania employer bradningowe między innymi dla takich marek jak: PKO Bank Polski, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, Budimex, AVON, KPMG, Orange Polska, Grupa AXA, Grupa PZU, METRO Group, PwC, Microsoft, Coca-Cola HBC Polska, Grupa Saint – Gobain.

Jestem autorem programu studiów podyplomowych Employer Branding Experience w Wyższej Szkole Handlowej we Wrocławiu.

Temat employer brandingu prezentuję na największej marketingowej konferencji (I Love Marketing) oraz na meet-up’ach. Prowadzę też szkolenia otwarte oraz organizuję dla pracodawców warsztaty, na których projektujemy marketing rekrutacyjny, analizujemy ścieżki kandydatów i pracowników (candidate experience, Employer experience), doskonalimy komunikację wewnętrzną.

Konsultuję, doradzam, inspiruję, promuję autentyczność i odpowiedzialność w employer brandingu. Odpowiedzialność za obietnice składane kandydatom.

Inspiracje i wskazówki do marketingu pracodawcy

Paulina Mazur prezentacja na konferencji I Love Marketing