Marketing osobisty, personal branding liderów. Nierozerwalnie związany z marketingiem pracodawcy. Doskonała okazja do umocnienia pozycji eksperta, menedżera, szefa, pozyskania klientów oraz pracowników. 

personal branding liderów

Personal branding liderów

Personal branding, czyli marketing osobisty każdy z nas ma, ale nie zawsze korzysta świadomie.

Personal branding doczekał się wielu definicji. Wikipiedia promuje definicję, że jest to strategia marketingowa związana z inwestowaniem w budowanie reputacji i zwiększanie swojej wartości na rynku pracy.

To marka osobista. To jak kojarzą nas inni. To komunikacja, jacy jesteśmy, co wiemy i co zyskują Ci, którzy z nami współpracują.

Zajmuję się personal brandingiem, ponieważ jest mocno związany z employer brandingiem. Marki osobiste liderów, menedżerów, właścicieli, pracowników składają się na markę pracodawcy. Wierzę, że ludzie przychodzą pracować do, z i dla innych ludzi. Wybierając pracodawców przyglądamy się pracownikom. (Employee Branding). Oglądamy, oceniamy i zastanawiamy się, czy chcemy z nimi spędzać dni.

Oceniamy marki osobiste naszych potencjalnych szefów, współpracowników, klientów, dostawców, partnerów biznesowych.

Szczególnie „na widoku” są liderzy, menedżerowie, właściciele, członkowie zarządów. To oni są twarzami marek. To ich szukamy w Internecie, obserwujemy w social media. To oni mają moc przyciągania kandydatów do organizacji. Dlatego tak często zachęcam liderów do wychodzenia „do ludzi”, do wchodzenia w social media, szczególnie na Linkedin.

Od czego zacząć świadome zarządzanie marką osobistą?

Jednak korzystanie świadome z marketingu osobistego nie jest ani proste, ani szybkie. To czasochłonne zajęcie, które sprawia, że stajesz się swoim osobistym PR’owcem i marketingowcem. Na początek warto zacząć od odpowiedzenia sobie na pytanie z czym chcę być kojarzony, dokąd idę i co zyskują ludzie, którzy pójdą ze mną? (moi współpracownicy, partnerzy biznesowi, klienci).

Jedną ze skuteczniejszych metod budowania marki osobistej, marki eksperckiej jest dzielenie się wiedzą i doświadczeniem.

Personal branding nie jest o Tobie, ale o tym co inni od Ciebie dostają i jak się przy Tobie czują.

Na prezentacjach i w trakcie szkoleń często podkreślam, ze personal branding to nie jest kampania promocyjna, to nie autopromocja. To wartość, którą wnosimy w życie innych. W pracach nad personal brandingiem ważne jest określenie celu, mocnych strony, zdefiniowania kierunków komunikacji oraz odbiorców, na których nam najbardziej zależy.

W personal brandingu obowiązują takie same zasady jak w employer brandingu. Działaj z myślą o swoich odbiorcach, o tym czego oni chcą, o tym co Ty możesz im dać. Dbaj o autentyczność, odpowiedzialność, o zaangażowanie.

Zapraszam Cię do rozpoczęcia prac nad świadomym budowaniem marki osobistej.

Wspieram liderów w pracach nad marketingiem osobistym, szczególnie w kontekście komunikacji na Linkedin. (format konsultacji indywidualnych).

Prowadzę tzw. Power speeche dla menedżerów, którymi przekonuję ich do  wejścia w media społecznościowe. Szkolę z tzw. boss brandingu: LinkedIn dla Liderów. Wiedzą na temat tego jako komunikować się w social media dzielę się na blogu oraz na moim profilu na LinkedIn.

Na konferencjach i wydarzeniach szkoleniowych prowadzę prezentacje na temat marketingu osobistego liderów dla specjalistów, menedżerów w formie zamkniętych szkoleń. (również w języku angielskim).

Wdrażam programy typu Employee Advocacy, przygotowując pracowników do komunikacji na LinkedIn, która jednocześnie wspiera komunikację pracodawcy.

Wskazówki do personal brandingu (boss brandingu) znajdziesz w moich artykułach na blogu

Paulina Mazur boss branding prezentacja