Komunikacja i współpraca między czterema pokoleniami, BB, X, Y/ millenialsami oraz generacją Zet jest dziś normą, ale nie oznacza to, że jest łatwa. Pomagam poznać i zrozumieć motywacje oraz oczekiwania różnych pokoleń.
- Czy wiesz już wszystko o najmłodszych kandydatach?
- Czy Twoja firma odpowiada oczekiwaniom najmłodszych pokoleń?
- Czy umiesz łączyć pokolenia?
- Czy wykorzystujesz potencjał pokolenia 50+?
Wspieram pracodawców w budowaniu środowiska przyjaznego wszystkim pokoleniom. Definiuję i promuję podobieństwa pokoleniowe.
Na rynku pracy mamy do pogodzenia cztery pokolenia pracowników. Jak łączyć odmienne style pracy i oczekiwania pokolenia BB, X, millenialsów oraz Zet?
Na rynku pracy w Polsce mamy obecnie cztery różne pokolenia pracowników. GUS publikuje informacje, z których wynika, że rozkład ilościowy pokolenia BB, Y, X i Zet jest podobny (po dwadzieścia kilka procent – stan na 2018 roku). Według prognoz PwC przed 2025 rokiem Millenialsi, czyli pokolenie Y będą już stanowić 3/4 rynku pracy.
W Polsce 40% pracowników przyznaje, że ma problemy z porozumieniem się z pracownikami z innych pokoleń, o innym wieku. (badania Randstad) Szczególnie młodsze pokolenia Y i Zet, zderzają się dziś z bardziej dojrzałymi, określanymi pokoleniem X oraz pokoleniem Bejbi Boomers. I to zderzenie jest często bolesne.
Nie pozwól, aby w Twojej firmie rządziły stereotypy. Rozwijaj potencjał wszystkich pokoleń.
70% konfliktów w miejscu pracy ma podłoże pokoleniowe. (według firmy Robert Walters). Młode pokolenia (recenzowane w publikacjach Micka Ukleja i Chipa Espinozy) czują się dyskryminowane ze względu na wiek, niedoceniane z uwagi na „brak doświadczeń”. Starsze pokolenia (50+) czują się pomijane na rynku pracy, również czują się dyskryminowane ze względu na wiek.
Zdefiniuj podobieństwa pokoleniowe. Poszukaj tego co łączy pracowników, wspieraj komunikację międzypokoleniową, buduj porozumienie i współpracę.
W miejscu pracy mierzymy się z wyzwaniem pogodzenia pokoleń. Niestety często millenialsi są określani jako roszczeniowi i leniwi, a starsze pokolenia jako zbyt wolne i mało „technologiczne”. Dlatego połączenia pracowników różnych roczników w zespołach bywają trudne.
Pracodawcy musza dbać o relacje panujące w organizacjach. Budować kulturę organizacyjną łączącą pokolenia. Przygotować się na zmiany pokoleniowe. Korzystać z zaangażowania, wiedzy i doświadczeń wszystkich pokoleń. Na początek jednak musimy powalczyć z pokoleniowymi mitami, stereotypami i uprzedzeniami. Ponieważ mity są krzywdzące dla wszystkich. A stereotypy ograniczają nasze zdolności postrzegania i dostrzegania zalet, jakie mają inne pokolenia.
Wiem jak angażować różne pokolenia. Wiem co motywuje millenialsów. Wiem jak budować porozumienie w oparciu o podobieństwa pokoleniowe.
Chętnie Cię tego nauczę!
Przez ponad 14 lat rozwijałam w Polsce dwa międzynarodowego programy, które łączyły pokolenia (konkurs GMC oraz program Enactus). Przyjrzałam się tysiącom studentów absolwentów oraz dojrzałych pracowników. Poznałam ich oczekiwania względem pracodawców. Widziałam ich motywacje.
Organizowałam projekty i wydarzenia, na których millenialsi imponowali swoją pracowitością i determinacją starszym pokoleniom. Łączyłam pokolenia na szkoleniach, konferencjach, w programach mentoringowych.
Wiedzę o pokoleniach stosuję na codzień doradzając pracodawcom w obszarze komunikacji, marketingu rekrutacyjnego, marketingu pracodawcy.
Jeśli szukasz inspiracji na temat pokoleń, wiedzy na temat różnic i podobieństw w motywacjach to jestem odpowiednią osobą. Zaproś mnie na prezentację do firmy, abym mogła opowiedzieć Twoim pracownikom, dlaczego warto uczyć się od innych pokoleń i jak lepiej się porozumieć.
Mam entuzjazm i sympatię do wszystkich pokoleń. Walczę z uprzedzeniami i chętnie Cię tym zarażę. Organizuję warsztaty łączące pokolenia. W różnorodności pokoleniowej upatruję szansę dla każdego z nas. Szansę na rozwój i lepszą jakość we współpracy.
Materiały i inspiracje o pokoleniach.
- Pokoleniom poświęciłam szereg publikacji, w tym mój TEDx talk na wydarzeniu w Warszawie w grudniu 2019 roku.
- O pokoleniach rozmawiałam też w podcaście Nowoczesny Lider (audycji można posłuchać tu).
- Infografika pt. Fakty i nie-mity o pokoleniach
- O generacji Y na rynku pracy wywiad w RP TV
- Video o młodych pokoleniach na moim kanale na YT