Liderzy na Linkedin: Jak przekonać Prezesa do obecności w social media?

Czas czytania: 6 min

Jak przekonać Prezesa do LinkedIn? Oto powody, dla których warto zadbać o komunikację liderów, menedżerów, szczególnie w social media. Marki osobiste liderów na Linkedin mogą znacząco wzmocnić atrakcyjność marki pracodawcy.

Jak przekonać CEO do mediów społecznościowych liderzy na LinkedIn

W tym artykule znajdziesz odpowiedz na następujące pytania:

  • Dlaczego employer branding potrzebuje liderów w social media?
  • Jak przekonać zarząd, aby znalazł czas na social media? 5 argumentów dla CEO.
  • O czym piszą prezesi na LinkedIn?
  • Kogo warto obserwować w social media, aby czerpać inspiracje do boss brandingu?

Liderzy na Linkedin: potrzebuje ich Employer branding, potrzebujemy my.

Skoro prezesi wiedzą, że jesteśmy w social media, to dlaczego ich tam nie ma?”

– zapytał mnie młody talent, student, którego spotkałam w Łodzi po tym jak skończyłam prezentować temat boss brandingu/personal brandingu liderów na scenie LinkedIn Local.

Szczerze mówiąc, to nie wiem, no właśnie – dlaczego? Brak czasu? Być może, ale ja znam wielu prezesów, liderów aktywnych na LinkedIn. (na końcu artykułu podaję kogo warto obserwować) Oni znajdują czas, bo widzą w tym korzyści.

Jeśli wiemy, że młode talenty są w mediach społecznościowych i to jest ich sposób na poznanie potencjalnych współpracowników i przełożonych, to dlaczego menedżerowie nie korzystają z okazji do komunikacji na Linkedin lub na Facebooku? Szczególnie teraz, gdy zmniejszyły się okazje do osobistych spotkań na targach, dniach kariery, konferencjach. Szczególnie dziś, gdy networking przeniósł się jeszcze bardziej do social media. Dziś, gdy miesięcznie na Linkedin przybywa 40 tysięcy użytkowników w Polsce, (a w okresie marzec kwiecień 2020 nawet 4 tysiące dziennie.)

Ale to nie tylko młode talenty chcą oglądać i słuchać liderów w social mediach.

Po czym poznajemy atrakcyjność pracodawców?

Na czym opieracie wybory nowych pracodawców? Jakich informacji szukacie w Internecie? Co składania Was do kliknięcia w przycisk „aplikuj”?

Do rozważenia oferty rekrutacyjnej skłaniają nas obietnice, benefity, opisane w ogłoszeniu i deklarowane przez rekruterów warunki pracy. Kuszą nas dziś marki stabilne, oferujące elastyczny czas pracy, pracę zdalną, wysokie wynagrodzenie oraz przyjazną atmosferę.

Ale to wszystko tylko obietnice. A my szukamy dowodów.

Dowody na „przyjazną atmosferę”, „możliwości rozwoju” i in. znajdują się w social mediach, na profilach pracowników oraz w ich komentarzach, publikacjach i aktywnościach. Dowody na przyjazną atmosferę znajdujemy też na profilach liderów.

Szukasz potwierdzenia przyjaznej atmosfery zajrzyj na social media pracowników

W mediach społecznościowych w 2020 roku mogliśmy obserwować wysyp postów, treści, o tym, jak nam się pracuje, jak się czujemy, jak pracodawcy zadbali o nas w trakcie lockdownu. Zyskaliśmy dostęp „za kulisy” employer brandingu, do bezpośrednich relacji pracowniczych o tym jak jest.

Liderzy, prezesi i menedżerowie wyszli z komunikacją poza firmy, dzieląc się komunikatami dla pracowników z szerszą publicznością, z nami. Na Youtube i na LinkedIn mogliśmy obejrzeć jak organizują pracę w nowej rzeczywistości i jakie kroki podejmują, aby zadbać o pracowników.

Satya Nadella post z Linkedin
Krzysztof Mieczak post z Linkedin

Jeśli Twój prezes, lider, menedżerowie nie są jeszcze przekonani do celowości i sensu komunikacji w social media mam nadzieję, że zebrane tu argumenty będą pomocne. 

Liderzy na Linkedin są obserwowani, ponieważ oczekujemy od nich komunikacji.

Jeśli dzieje się coś złego, to od lidera, prezesa, CEO oczekujemy komunikacji (nie od PR’owca).

Pamiętacie przykład sytuacji kryzysowej Coffee Nero? Zatrucia gości w kawiarni wywołały lawinę komentarzy i bardzo negatywne uczucia. Co zrobił Prezes? Nagrał live przepraszając za sytuację, wyjaśniając jakie kroki zostały podjęte, informując wprost dostępnie co dalej się wydarzy. Przykład, który przez PR’owców był pokazywany jako wzorowa reakcja lidera.

Okoliczności kryzysowe, czyli sytuacja wywołana pandemią w 2020 roku podkreśliła rolę liderów w komunikacji z rynkiem, pracownikami, klientami. Przykładów na komunikację kryzysową nie musimy daleko szukać. Wszyscy oczekujemy, że pojawi się ktoś, kto powie nam co będzie dalej, uspokoi nasz lęk i zaadresuje obawy.

Rok wprowadzający tzw. nową normalność był testem dla liderów. Barometr Edelmana z 2020 roku pokazał, że to CEO są wiarygodnym dla nas źródłem informacji. Zajmują trzecie miejsce za lekarzami i ekspertami technicznymi.

Według Sproutsocial 80% z nas uważa, że w sytuacjach przełomowych głos powinien zabierać CEO. (przykłady o komunikacji liderów w pandemii przeczytasz tu)

Szczególnie w social media liderzy z aktywnym profilem w social media (Linkedin, Twitter, Instagram, Facebook) cieszą się naszą uwagą. Pojawiły się video, pojawiły się live’y, liderzy zrobili się bardziej dostępni, przez co wzmocnili wiarygodność osobistą jak i firmy. W momentach trudnych, liczymy, że liderzy zabiorą głos. Chcemy znać ich opinie. Chcemy poznać ich stanowisko.

Artykuł Przemka Gdańskiego na LInkedin o miłości
post Carolina Garcia Gome` Równość płci
Anna Rulkiewicz Lux med artykuł o 50 plus na Linkedin
strajk kobiet post Maciej Herman Lotte Wedel na LInkedin

Liderzy na Linkedin wzmacniają przekazy employer brandingowe, mają moc przyciągania kandydatów do organizacji.

Co nas najbardziej cieszy po przyjściu do pracy? Logotyp? Benefity? Dobra kawa? A może ludzie, których spotykamy przy kawie?

To ludzie tworzą przyjazną atmosferę, której tak poszukujemy. To nasi szefowie wpływają na nasz rozwój, samopoczucie i na przyjazną atmosferę. Wszyscy znamy powiedzenie, że odchodzi się od szefów, ale dziś coraz częściej przychodzimy również do szefów.

Ponad 40% kandydatów szuka informacji o potencjalnych przełożonych w sieci. dane od PwC

Lider na Linkedin zachęca do aplikowania bardziej, niż taki, którego nie ma.

Według raportu PwC „Młodzi Polacy na rynku pracy w nowej normalności” (2020) aż 44% kandydatów sprawdza w social media profile potencjalnych przełożonych i współpracowników.

Według pracuj.pl** w 2020 roku nastąpił trzykrotny wzrost zainteresowania liderami, z którymi kandydaci chcieliby rozmawiać w trakcie procesu rekrutacyjnego. Ponad 80% kandydatów chce mieć możliwość poznania potencjalnych przełożonych. 32% chciałoby rozmawiać z prezesem, właścicielem firmy.

Coraz częściej liderzy, menedżerowie pojawiają się w publikacjach dotyczących rekrutacji do zespołów. Dlaczego? Bo mają moc przyciągania kandydatów (podobnie jak zadowoleni pracownicy).

rekrutacja Agata Błaszkiewicz
Agnieszka Dziewulska KPMG

Liderów dostępnych w social media oceniamy jako bardziej wiarygodnych i godnych zaufania.

Mając wybór aplikowania do lidera, którego nie możesz znaleźć w Internecie versus lidera, który otwarcie pokazuje się komunikuje w social media jest przystępny, kogo wybierzesz?

W badaniu 2020 Edelman Trust Barometer 92% pracowników oczekiwało, że ich CEO wypowiedzą się i zajmą stanowiska na temat m.in. różnorodności czy kompetencji przyszłości. 69% pracowników uważa, że ich szefowie powinni mieć profil w social media i być aktywni.***

Co trzeci klient podaje, że obecność menedżerów danej organizacji w mediach społecznościowych zwiększa jej wiarygodność, wzmacnia wizerunek marki. 38% deklaruje, że chętnie sięgnie po produkt danej marki, jeśli jej prezes będzie w social media.

Liderzy na Linkedin mają większą moc niż marki i budzą większe zaangażowanie.

Prezes może mieć większą „siłę przebicia” i lepsze zasięgi niż strona firmowa i pracujący nad nią dział marketingu.

Treści udostępniane przez ludzi są 8x bardziej angażujące i 16x częściej czytane niż posty stron firmowych (tak podaje LinkedIn). Dlaczego? Bo social media zostały stworzone dla ludzi, firmy za obecność musza płacić.

Prezesi generują w mediach społecznościowych większe zaangażowanie niż marki, które reprezentują (nawet jeśli mają niższą liczbę obserwujących)**.

CEO Unilever, Alan Jope ma ponad 80% większe zaangażowanie pod swoimi treściami niż strona Unilever (choć ta ma ponad dwustukrotnie więcej obserwatorów!). Nawet Prezes LinkedIn Jeff Weiner, ma 24% większe zaangażowanie, mimo, że sama strona Linkedin na LInkedin jest bardzo popularna wśród użytkowników.**

W Polsce znacznie większe zaangażowanie niż profile firmowe budzą profile m.in. Macieja Panek, CEO Panek CarSharing, Macieja Herman, Prezesa LOTTE Wedel.

Ludzie wzbudzają większe emocje. Liderzy na LinkedIn wzbudzają nasze emocje, szczególnie gdy mają odwagę komunikować się w zgodzie ze sobą i nie żałują nam autentyczności. Ponieważ w social mediach chcemy rozmawiać z ludźmi, nie z markami.

Maciej Panek Carsharing post z Linkedin

Posiadanie profilu nic nie kosztuje.*

Czy Twój Prezes zrezygnowałby z darmowej reklamy w ogólnoświatowej stacji telewizyjnej?

Social media dają każdemu z nas możliwość dotarcia do całego świata, dają nam możliwość nadawania, wysyłania wiadomości, publikowania własnych treści, nawiązywania dialogu, kontaktów i relacji. Na LinkedIn mamy ponad 670 milionów użytkowników. To bezpłatna okazja dotarcia do niezliczonej liczby kandydatów, klientów, partnerów biznesowych.

Miejsce jest. Osoby zainteresowane odnalezieniem prezesów są. Brakuje tylko prezesów. Posiadanie profilu nie oznacza, że trzeba być w social mediach aktywnym i pisać bloga. To prawda, że prowadzenie regularnej aktywności nie jest łatwe i tak, zajmuje czas.

Ale można przygotować profil, tak aby podawał informacje o firmie, kierował osoby zainteresowane kontaktem do odpowiednich stron internetowych (kandydatów do ogłoszeń rekrutacyjnych, klientów do strony internetowej etc.). To minimum co można (a nawet trzeba) zrobić.

*posiadanie profilu nie kosztuje, ale podejmowanie aktywności to zaangażowanie czasowe. Jeśli określisz cele bywania w social media, czas  na to poświęcony może okazać się dobrą inwestycją. 

Jak przekonać liderów do Linkedin? Jak zachęcić menedżerów do wejścia w social media, czyli do wyjścia do kandydatów, pracowników i klientów?

Do powyższych argumentów warto dodać jeszcze jeden.

Inni już tam są. Jest wielu aktywnych dostępnych CEO, którzy wzbudzają zaangażowanie i zwiększają atrakcyjność marki pracodawcy.

Każdy potrzebuje inspiracji. Również do publikacji i wejścia w social media. Dlatego jeśli trudno jest Ci przekonać przełożonego do pokazania się w mediach społecznościowych pokaż mu/jej przykłady prezesów, którzy już tam są. Wystarczy tylko dołączyć.

p.s.Obecność na Linkedin potwierdza 60% CEOs polskich spółek giełdowych.****

Liderzy na LinkedIn: kogo warto obserwować w mediach społecznościowych?

Kto jest aktywny w social media? Kogo warto obserwować na LInkedin?

Jest wielu aktywnych menedżerów i prezesów na LinkedIn. Ja dla uzyskania różnorodnych perspektyw zaglądam w różne branże i organizacje. Zachęcam do zajrzenia na profile następujących osobowości i osobistości:

  • Przemek Gdański (BNP Paribas)
  • Maciej Panek (PANEK CarSharing)
  • Anna Rulkiewicz (LUX-MED)
  • Małgorzata Bieniaszewska (MB-Pneumatyka)
  • Grzegorz Berezowski (NapoleonCat)
  • Sebastian Drzewiecki (Sabre Corporation)
  • Michał Sadowski (Brand24)
  • Anna Ledwoń Blacha (More Bananas)
  • Rafał Brzoska (InPost)
  • Alan Jope (CEO, Unilever)
  • Nick Read (Vodafone Group, Chairman)
  • Carolina Garcia Gomez (Ikea)
  • Andrew Cuomo (gubernator Nowego Jorku)

Lista nadal się zmienia i przedłuża, znasz lidera na LInkedin, którego warto obserwować, daj mi znać, chętnie poznam:-)

Znajdziesz mnie na LinkedIn 😉

Personal branding liderów na Linkedin określam mianem Boss Brandingu. Na ten temat prowadzę szkolenia i warsztaty dla menedżerów.

Poniżej znajdziesz nagranie prelekcji, którą poprowadziłam na Meet-upie Linkedin Local Virtual w październiku 2020r.

*Pracuj.pl, „Percepcja wizerunku pracodawców w oczach kandydatów”

**Connected Circles

***Sproutsocial #Brands Get Real

****On Board Think Kong

Podziel się: