Odpowiedzialni pracodawcy. Employer branding w czasach koronawirusa. Spełnienie obietnic – część 2.

Obietnice pracodawców weryfikuje dziś rzeczywistość. Zaangażowanie i lojalność pracowników testują dziś okoliczności. Czy w tym trudnym momencie jest miejsce na działania z obszaru employer brandingu? Na czym polega marketing pracodawcy w czasie koronawirusa? Działania pracodawców. Przykłady realizacji obietnic i benefitów. część 2.

Odpowiedzialni pracodawcy. Employer branding w czasach koronawirusa – część 1.

Odpowiedzialność pracodawców w dobie koronawirusa. Czy w sytuacji kryzysowej jest miejsce na employer branding? Na troskę i docenienie? na autentyczność liderów? Co z targami pracy i rekrutacją? Jak wygląda candidate experience? przykłady

Marketing rekrutacyjny korzystny dla pracodawców i kandydatów. 4 zasady.

Czy można prowadzić marketing rekrutacyjny tak, aby korzystali pracodawcy i kandydaci? Na czym polega odpowiedzialność pracodawców w marketingu rekrutacyjnym? Jak skutecznie przyciągać nowych pracowników? Zastosuj te cztery zasady/protipy.

Fakty, nie mity. Pokolenia BB, X, Y i Zet. Infografika

Na temat pokoleń obecnych na rynku pracy narosło wiele mitów. Rozprawiam się z nimi publikując ciekawe dane z raportów oraz publikacji. A może jednak łączy nas więcej niż dzieli? Tropię podobieństwa pokoleniowe i prezentuję na infografice pt. Fakty i nie-mity.

RTB marketingu rekrutacyjnego

Czy marketing rekrutacyjny może mieć swoje RTB (reasons to believe)? Jak sprawić, aby kandydaci nam uwierzyli? Czym uwiarygodnić obietnice rekrutacyjne? Jakie dowody mogą przedstawić pracodawcy, aby pozyskać zainteresowanie kandydatów.

Prezentacje i wystąpienia publiczne – praktyczny i subiektywny poradnik

Wskazówki jak przygotować prezentację. Z moich doświadczeń wystąpień publicznych wybrałam 13 rad, wskazówek, protipów. Subiektywnie i bardzo praktycznie.

TEDx Paulina Mazur: A Ty co widzisz jak patrzysz na inne pokolenia?

Jak stworzyć środowisko pracy przyjazne dla wszystkich pokoleń? Wskazówki dla pracodawców, liderów, menedżerów, ale nie tylko. Zapraszam do obejrzenia mojego TEDx, podczas którego szukam odpowiedzi na to jak możemy się pogodzić.

Personal branding liderów służy employer brandingowi.

#bossbranding. To, że dziś nie jesteś prezesem, nie znaczy, że nie możesz nim być jutro. A jeśli już jesteś liderem, menedżerem, właścicielem firmy, zatrudniasz ludzi, zarządzasz zespołem to korzystaj ze swojej marki osobistej budując markę pracodawcy.

Szkolenie employer branding Rzeszów 2020

Po wiedzę o skutecznym i korzystnym employer brandingu zapraszam Was na szkolenie do Rzeszowa. 20 lutego 2020 poprowadzę intensywne półdniowe spotkanie o tym, jak podejść do marketingu pracodawcy, aby przyciągać i utrzymywać zainteresowanie kandydatów.

Wstęp do marketingu osobistego, czyli personal branding

Personal branding zaczyna się od zgromadzenia informacji na swój temat. To nie jest proste, to nie trwa krótko. Ale to się opłaca, bo pozwala budować autentyczny i wiarygodny przekaz.

Personal branding liderów: Podcast o marce osobistej lidera

Jak budować marketing osobisty? Zapraszam Cię do wysłuchania Podcastu Nowoczesny Lider. Rozmawiamy o marketingu osobistym, o markach liderów oraz o komunikacji z młodszymi pokoleniami.

Marketing rekrutacyjny: jak kandydaci sprawdzają obietnice pracodawców

Czym zastąpić slogany kopiowane od konkurencji? – wiarygodny marketing rekrutacyjny. Które benefity przyciągają kandydatów, a które zniechęcają do aplikowania? Jak doprecyzować obietnicę pracodawcy w ogłoszeniu, aby zwiększyć szansę na pozyskanie kandydatów? 3 sposoby na slogany.

Przyciągaj kandydatów swoją marką osobistą.

Jak sprawić, aby ludzie chcieli z Tobą pracować zanim Cię poznają? Marka osobista/marka przełożonego/boss brand.

Podcast Po ludzku o pieniądzach: odcinek 68 Employer Branding

Employer Branding – co to znaczy dla pracodawcy a co dla pracownika? Jak warto zadbać o kandydata i pracownika, aby stał się ambasadorem dla marki pracodawcy? Z czego kandydaci rozliczają pracodawców? Przykłady pracodawców, których lubimy. Zapraszam do wysłuchania podcastu “Po ludzku o pieniądzach”, w którym odpowiadam na pytania Radka Budnickiego.

Od czego zaczynać Employee Advocacy

Jak wyszukiwać ambasadorów marki pracodawcy? 6 kroków do rozpoczęcia Employee Advocacy. Praktyczne wskazówki o tym, jak wybrać spośród pracowników reprezentantów marki do działań employer brandingowych. To pracownicy będą uwiarygadniali przekaz na temat firmy. Jak ich wspierać i angażować?

Nowy kierunek dla Employer brandingu – Employee branding

Historie pracowników, storytelling w marketingu rekrutacyjnym.

Poznać i Zrozumieć. Różne pokolenia podobne motywacje.

Różnice czy podobieństwa. Od czego warto zacząć budowanie porozumienia między pokoleniami? VIDEO

Employer branding always and forever. Dla pracodawców: Czego nie robić, a co zmieniać w nowym 2019 roku.

Bo zwalniać też trzeba umieć.

Personal branding też jest employer brandingiem

Markę pracodawcy zasilają marki osobiste liderów, menedżerów, z którymi chcemy współpracować.

W Internecie nic nie ginie

Czy rekruterzy podglądają nas na Facebook’u? czy mają do tego prawo? Jak zostać zauważonym przez pracodawcę w social media?

Chcesz zwiększyć liczbę aplikujących na ogłoszenia rekrutacyjne?

Zacznij od komunikacji, popraw ogłoszenia rekrutacyjne i ułatw kandydatom aplikowanie.

Po co mi profesjonalne sesja zdjęciowa?

Możesz się uśmiechać! Serio? Mogę? A byłam przekonana, że będę musiała zachować biznesową powagę.

Personal branding w social media – od czego zacząć?

Linkedin, Facebook, Instagram, Youtube, social media personalnie i korporacyjnie – co możemy zyskać a na co powinniśmy uważać?

Równi i równiejsi w Employer brandingu.

W employer bradingu są równi i równiejsi, jednym jest łatwiej, innym znacznie trudniej zdobyć dobrą pozycję na rynku pracy.

Przykazanie EB: Będziesz mówił prawdę i tylko prawdę.

Prawdziwy employer branding może pochodzić tylko od pracowników.

Nowa konfiguracja stosunków pracodawcy – młode talenty.

Pracodawcy podnoście poprzeczkę!