Chcesz zwiększyć liczbę aplikujących na ogłoszenia rekrutacyjne?

Czas czytania: 3 min

Zacznij od komunikacji, popraw ogłoszenia rekrutacyjne i ułatw kandydatom aplikowanie.

employer branding paulina mazur komunikacja pracodawcy candidate experiance

Jak poprawić komunikację z kandydatami w pierwszym kroku, kiedy aplikują do naszej firmy? Jak ułatwić Im udział w rekrutacji?

Poprawiając candidate experience, czyli doświadczenia kandydata, warto zacząć od tego jak mu się dobrze (lub nie) i łatwo (lub nie) aplikuje. Jak komunikować się z kandydatem w procesie rekrutacji?

68%* kandydatów wskazuje na KOMUNIKACJĘ jako obszar wymagający największej poprawy w ich procesie aplikowania do pracodawcy. Niewiele, bo tylko ponad połowa, pracodawców podaje, że wysyła informację zwrotną do kandydatów, których nie wybiera do kolejnego etapu rekrutacji. A co się dzieje z resztą? 🙁

Oczekiwania kandydatów są odmienne od tego co wydaje się pracodawcom. Firmy zakładają, że kandydaci najbardziej docenią dobrą atmosferę i możliwość poznania przełożonego na etapie rekrutacji. Sami kandydaci, jako priorytet udanego candidate experience wskazują na zwięzły i przejrzysty proces rekrutacji oraz informację zwrotną. (To wniosek z badania wykonanego przez eRecruter, patrz niżej: jak różnią się opinie pracowników i kandydatów). Dlaczego pracodawcy nie znają oczekiwań swoich potencjalnych pracowników?

Przy pracach nad usprawnieniem komunikacji z kandydatami warto sięgnąć po inspiracje do marketingu produktowego. Co marki robią, aby przyciągnąć i zaangażować klientów? Jakich form używają i gdzie się komunikują. Ponieważ Candidate experience to nic innego jak user experience. A Kandydat to Klient. Należy mu się niemniejsza uwaga.
Z nowocześniejszych rozwiązań warto polecić animacje, video (najmłodsze pokolenia to pokolenie Youtube’a! co widać po coraz odważniejszych video – ogłoszeniach rekrutacyjnych publikowanych w sieci). Warto też poszukać możliwości spersonalizowania (przy jednoczesnym zautomatyzowaniu) komunikacji z kandydatami, w formie maili, jak również coraz popularniejszych czatbotów, można też przygotować spersonalizowane video, które kandydat otrzyma sms’em. (Skoro dostajemy już takie video od banków z ofertą kredytową, to dlaczego nie od rekruterów lub pracodawców?)

Możliwości na atrakcyjną komunikację jest dziś wiele, zanim jednak zaczniemy wprowadzać nowości zapytajmy naszych kandydatów, jakiej formy komunikacji od nas oczekują. Bo możemy się bardzo nie zrozumieć.

Źródło/Obrazek: *4.edycja Raportu Candidate Experience, eRecruiter, 2018r

Tylko 14% firm bierze pod uwagę zadowolenie, opinię kandydatów, jako miernik efektywności rekrutacji. O opinię kandydatów na temat ich doświadczeń w procesie pyta co piąty pracodawca, a tylko 7% interesuje się opiniami kandydatów na temat samego aplikowania na ogłoszenie.*
(W regionie EMEA badania opinii kandydatów nie podejmuje ponad 1/3 firm. **)

Jak możesz szybko poprawić komunikację z kandydatami na etapie ich przyciągania do organizacji? Jak poprawić candidate experience w procesie aplikowania?

  • Dodaj na stronie (w zakładce Kariera, lub w ogłoszeniu, w SM) wypowiedzi obecnych pracowników, tzw. Testimonialsy. Dlaczego? Bo uwiarygadniają pracodawcę. Warto rozważyć dodatnie takiego testimonialsa już w layoucie ogłoszenia rekrutacyjnego.
  • Opisz tzw. Success story, przykład rozwoju kariery wybranego pracownika. (70% kandydatów chce wiedzieć jakie są możliwości rozwoju w firmie**, to jeden z głównym motywatorów, wspólny dla pokolenia X i Y****)
  • W sposób jasny i przejrzysty rozpisz jakie są kolejne kroki w procesie rekrutacyjnym, czego i kiedy spodziewać się po aplikowaniu do firmy (polecam formę graficzną lub video).- 60% kandydatów oczekuje tych informacji już w ogłoszeniu rekrutacyjnym***
  • Poszukaj możliwości uproszczenia formularza rejestracyjnego, skrócenia czasu  oraz liczby kliknięć jaką kandydat musi wykonać, aby aplikować. (Spróbuj sam zaaplikować do swojej firmy. Policz ile klików dzieli Cię od otrzymania potwierdzenia, że firma otrzymała dane i będzie nimi teraz administrować i je przetwarzać).- Blisko 70% kandydatów postuluje o skrócenie procesu aplikowania do firmy.*
  • Zapytaj kandydata o opinię na temat procesu aplikowania. Co mu się podobało a co by poprawił w samym procesie i czy poleciłby innym?

Jeśli poprawiasz komunikację na etapie aplikacji zadbaj również o:

  • Profil pracodawcy w social media, na Linkedin (Glassdoor, Facebook, Goldenline i in.). Dziś, kandydaci dwukrotnie częściej zaglądają na profile pracodawców w social media niż w 2014r.**
  • Monitoruj opinie o pracodawcy w Internecie (dla 50% kandydatów opinie są bardzo ważne, 40% odpowiada, że umiarkowane, ale jednak wrażenie pozostaje.)

Jeden niezadowolony kandydat nie oznacza jeszcze kryzysu wizerunkowego. Ale jeśli aż 33% kandydatów*, którzy mają negatywne doświadczenia z danym pracodawcą, nie wróci już do niego przy kolejnych ofertach, to oznacza, że jako pracodawca tracisz 1/3 kandydatów przy okazji przyszłych rekrutacji.

Jeśli co trzeci dzieli się złymi doświadczeniami ze znajomymi, to straconymi kandydatami będą również jego znajomi (opinie znajomych bierze pod uwagę połowa kandydatów, są ważniejsze niż informacje o pracodawcy w social media***)

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszam do skonsultowania ze mną pomysłów na poprawienie candidate experience, zastosowania autentycznej komunikacji w działaniach rekrutacyjnych oraz employer brandingowych.

*4.edycja Raportu Candidate Experience, eRecruiter, 2018r
** 2016-17 Talent Board EMEA Candidate Experience Research Report
*** Źródło: https://interviewme.pl/blog
**** Motywacje Menedżerów 2016, BIGRAM

Podziel się: