Fakty, nie mity. Pokolenia BB, X, Y i Zet. Infografika

Czas czytania: 2 min

Na temat pokoleń obecnych na rynku pracy narosło wiele mitów. Rozprawiam się z nimi publikując ciekawe dane z raportów oraz publikacji. A może jednak łączy nas więcej niż dzieli? Tropię podobieństwa pokoleniowe i prezentuję na infografice pt. Fakty i nie-mity.

Ciekawe fakty o pokoleniach. Na co zwrócić uwagę w rozmowie o różnicach pokoleniowych? A może więcej nas łączy niż dzieli?

Na rynku pracy mamy cztery pokolenia. Głównie punktujemy różnice w motywacjach, oczekiwaniach, sposobie komunikacji i pracy. Analizując i wsłuchując się w opowieści (nierzadko mity) o pokoleniach warto z rezerwą odnieść się do powtarzanych sformułowań, takich jak to, że millenialsi są leniwi. Warto poszukać podobieństw:-)

Według danych GUSu udział pokoleń w rynku pracy jest w tej chwili podobny, po dwadzieścia kilka procent pracowników pokolenia BB (ur. między 1946-1964), pokolenia X (1965 – 1979), pokolenia Y, tzw. millenialsów (1980 – 1995/1999 w zależności od źródła), pokolenia Zet (ur. po 1995/2000 roku).

To prawda, że generacje urodzone w tych latach różnią się od siebie. Różnią się czasy, w których pokolenia dorastały, tło społeczno gospodarcze, sytuacja polityczna, dostęp do technologii. Warto budując środowisko pracy uwzględnić preferencje i zwyczaje wszystkich pokoleń, jednocześnie odnosząc się z ciekawością do nowości, które wnoszą najmłodsze pokolenia.

Infografika o pokoleniach motywacje i oczekiwania

Opis infografiki o pokoleniach.

Millenialsi są przepracowaniu, ponieważ aż 73% pracuje ponad 40 godzin tygodniowo, co piąty pracuje ponad 50 godzin tygodniowo

Pracowite jest również POKOLENIE 50+. Sześć na dziesięć osób jest gotowa pracować w nadgodzinach. Aż 82% planuje pracować po nabyciu praw do emerytury

Niestety wszyscy spotykamy się z dyskryminacją. 47% pokolenia 50+ spotkało się z dyskryminacją w procesie rekrutacji. Z kolei 60% millenialsów czuje się traktowana „niepoważnie” w pracy ze względu na wiek. Często będąc nieostrzegana i pozbawiana możliwości samodzielnego podejmowania decyzji (co dla tego pokolenia jest bardzo ważne. Millenialsi bark zaufania traktują bardzo osobiście.

70% konfliktów w miejscu pracy jest na tle pokoleniowym

Poczucie sensu i celu jest potrzebne pracownikom wszystkich pokoleń. 47% pracowników generacji BB uważa, że kariera to narzędzie do realizacji pasji. Pracownicy 50+ mają wyższe od innych pokoleń poczucie sensu i celu, organizacji pracy, umiejętność koncentracji na zadaniach.

Presja i czas.  Aż 67% pracowników pokolenia X odczuwa presję, by wykonywać kilka rzeczy na raz. Oczekuje się od nich wielozadaniowości, bo powoduje wzrost napięcia w pracy. Co drugi millenials przyznaje, że nie ma czasu na hobby.

Wszyscy potrzebujemy docenienia. Pracownicy 50+ są najrzadziej chwaleni przez swoich przełożonych. Może to również wynikać z faktu, że rzadziej doceniani w pracy są pracownicy o dłuższym stażu. Często ich dobre wyniki są traktowane już jako standard. W tym samym zasie osobom nowo przyjętym poświęca się więcej czasu i uwagi.

51% Zetek ocenia „docenienie” jako ważny aspekt w pracy. A 41% millenialsów oczekuje docenienia min. raz w miesiącu.

Źródła danych: Manpower Group „Millenial Careers 2020 Vision”; BIGRAM Raport Pokolenie 50+ w pracy (2019); Chip Ukleja, Mick Espinoza „Millenialsi w pracy”; Robert Walters; pracuj.pl Raport Generacja Dobrej Kariery; HumanPower Badanie „Age Power”; Indeks Docenienia 2019; PwC.

Masz w firmie różne pokolenia? Chcesz poprawić komunikację z najmłodszymi pracownikami? Pomóc menedżerom w zrozumieniu zmian jakie zachodzą w stylach współpracy? Wspieram pracodawców w budowaniu środowisk dla wszystkich pokoleń.

Moje wystąpienie o pokoleniach na TEDx Warsaw Woman możesz obejrzeć tu

Podziel się: