Grywalizacja: Granie dla rozwoju, integracji i rekrutacji.

Grywalizacja dla rozwoju integracji i rekrutacji

Grywalizację lubimy. Bo angażuje, motywuje, nagradza. Jak mądrze wykorzystać mechanizmy grywalizacyjne w procesach rozwojowych? Jak rozwijać świadomość biznesową i wspierać pracowników w podejmowaniu decyzji? Czy można bawiąc komunikować korzyści pracodawcy? Symulacje dla innowacyjnych pracodawców.

rywalizacja w employer brandingu

Grywalizacja w biznesie: Symulacje biznesowe w rozwoju i integracji.

Pierwszy artykuł o grywalizacji napisałam w 2001 roku. Pracowałam wtedy przy konkursie Euromanager. Symulacja, gra była zapisana na dyskietkach, które dostawałam pocztą z Portugalii. A uczestnicy wysyłali do mnie swoje decyzje faksem, abym mogła je wprowadzić w system.

Na początku myśleliśmy, że grywalizacja i gry będą dla młodych pokoleń, dla millennialsów;-) Ale każdy, kto choć raz spróbować dobrej grywalizacji (dobrej, czyli wysokiej jakości) wie już jak wiele zalet niesie ze sobą połączenie rywalizacji, nauki i zabawy.

Od lat zalety e-learningu, a w szczególności blended learningu (połączenie e-learningu z tradycyjnymi spotkaniami) budziło ogromne emocje. Na początku nie byliśmy gotowi, brakowało narzędzi, dzisiaj nie mamy innego wyjścia.

Grywalizacja dostarcza emocji, a nauka przez praktykę nowych doświadczeń. Dlatego formuły rywalizacyjne z roku na roku zyskiwały coraz szersze grono odbiorców. W organizowanych przeze mnie rywalizacjach uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy osób, wśród nich pracownicy z największych polskich spółek, oraz studenci.

2020 roku wywrócił branżę szkoleniową do góry nogami, a biznes z dnia na dzień zażądał rozwiązań i narzędzi, które zaangażują pracowników i zapewnią nam wysokiej jakości doświadczenie szkoleniowe on-line. Skuteczne szczególnie w obszarze podejmowania decyzji w dynamicznie zmieniających się warunkach.

I tu wchodzą do gry symulacje biznesowe, („całe na biało”), bo nie tylko angażują, ale łączą w sobie tematy związane ze współpracą zespołów rozproszonych, decyzjami strategicznymi, realiami VUCA, podwyższoną presją i koncentracją na wynikach.

Granie w gry, czy programy oparte na gamifikacji doświadczeń, doskonale zastępują tradycyjne formy szkoleniowe, ale też angażują kandydatów, pojawiają się coraz częściej w procesach rekrutacyjnych oraz w employer brandingu. 

Na dole artykułu znajdziesz wskazówki o czym pamiętać, jeśli chcesz wybrać symulację on-line, grywalizację jako formułę szkoleniową dla swoich pracowników.

Grywalizacja w rozwoju. Mądre granie w biznes on-line.

Jeśli jest potrzeba szkolenia pracowników z planowania strategicznego, podejmowania decyzji, finansów, rozwijania świadomości biznesowej, elastycznego działania w zmieniającym się otoczeniu i jeszcze współpracy zespołowej to lista potencjalnych wydarzeń i szkoleń jest bardzo długa.

Można też zainwestować i wydelegować pracowników na studia MBA, aby dać tak różnorodne doświadczenia i stworzyć okazję do nauki. Ale można też grać* w GMC.

Grywalizacja w rozwoju. Symulacja Global Management Challenge - najtrudniejszy konkurs w Polsce i na świecie.

GMC to symulacja biznesowa, które od lat na świecie i w Polsce angażuje dziesiątki tysięcy studentów, specjalistów i menedżerów. *Grać to duże uproszenie, bo GMC jest bardzo poważne i trudne. Ale też daje dużo praktycznej nauki.

Grają zespoły od 3 do 5 osób, tworzące wirtualne zarządy. Zarządzają spółkami produkcyjnymi o globalnym zasięgu i różnych produktach. Grywalizacja polega na tym, że zespoły rywalizują ze sobą o klientów, ale też i o pracowników, bo symulacja zawiera element zarządzania HR, rekrutacją, marketingiem, szkoleniami, inwestycjami, produkcją, zakupem surowców, logistyką.

Konkurs GMC Poland jest mi szczególnie bliski, bo przez kilka lat rozwijałam go w Polsce, znam od podszewki i wiem, jak jest trudny i jak dużo przynosi korzyści. W każdej dorocznych edycji ogólnopolskiej grywalizacji uczestniczy prawie 2000 osób. Wszystko jest organizowane on-line. Dziś to jedna z największych zalet tej symulacji. Bo łączy, mimo dzielących odległości przy pracy nad wspólnym celem. Nie wymaga spotkań, nie wymaga podróży.

Grywalizacja w rozwoju. Szkolenie on-line, które odpowiada na dzisiejsze potrzeby biznesu i ludzi.

Organizator konkursu, firma BIGRAM co roku zaprasza specjalistów, menedżerów, do kilkutygodniowej rywalizacji on-line w zarządzaniu spółkami. 

Każdy pracodawca może zgłosić swoich pracowników, jeden lub więcej zespołów. Zespoły składają się od 3 do 5 osób.
Wszystko odbywa się przez stronę internetową. Jak przyznają pracodawcy, którzy zgłaszają swoich pracowników do GMC to mądrze zainwestowany czas, poważne szkolenie w nowoczesnej i wygodnej dziś (bo on-line) formie. Integracja z rozwojem twardych umiejętności i wiedzy, o tym jak funkcjonuje biznes na zmieniającym się rynku.

W symulacji można eksperymentować z finansami, bo poniesione straty pozostają wirtualne. Ale doświadczenia już nie. Oprócz podejmowania decyzji w realiach VUCA, uczestnicy trenują komunikację i współpracę w zespołach rozproszonych, które po 2020 roku stają się coraz bardziej naszą nową normalnością. 

Firmy zainteresowane udziałem w GMC zapraszam do kontaktu bezpośrednio z organizatorem lub ze mną. O GMC wiem prawie wszystko;-) opowiem, wyjaśnię i zachęcę nieprzekonanych. Warto wcielić się w rolę prezesa chociaż na 5 tygodni, aby odczuć w wirtualnym środowisku jak to jest prowadzić własny duży biznes.

Ogólnopolskie edycje startują w listopadzie. 

zdjęcie zespołu z konkursu GMC Poland
zespół na konkursie GMC Poland

Grywalizacja w marketingu rekrutacyjnym. Odczarowanie wizerunku "poważnego banku".

Czy kojarzący się bardzo tradycyjnie bank może zaskoczyć młodych kandydatów? Bank Gospodarstwa Krajowego udowodnił, że tak i zaskoczył nas na początku marca bardzo lekka formułą gry z ninja.

Genezą było pokazanie pakietów socjalnych, o których kandydaci nie mieli świadomości, a w wewnętrznych badaniach zawsze cieszyły się ogromnym uznaniem ze strony pracowników. Lekka formuła gry została zastosowana z myślą o młodszych kandydatach oraz odczarowaniu typowo bankowego, tradycyjnego wizerunku jako organizacji „zbyt poważnej.”

W trakcie grania uczestnicy dostają zachęty do odwiedzania aktualnych ogłoszeń rekrutacyjnych oraz odkrywają informacje o bogatym pakiecie socjalnym. Gra jest popularna szczególnie w social media, link do gry jest umieszczany na wszystkich profilach pracodawcy w seriach z ogłoszeniami. Jest ona dostępna tu.

(ja lubię szybkość;-)

Gra BGK

Grywalizacja w marketingu rekrutacyjnym. Wycieczka po inwestycjach w wirtualnej rzeczywistości.

Bardziej zaawansowana formuła byłaj stosowana Gogle VR na targach pracy, gdy na stoiku można z wykorzystaniem gogli VR zagrać w zgadywankę o inwestycjach.

Oglądając w 360 stopniach warszawskie inwestycje bankowe tj. Hala Koszyki, budynek Smyk przy Brackiej, budynki UW przy Krakowskim Przedmieściu odpowiada się na pytania i zdobywa punkty. Ranking publikowany jest w budynku BGK, oczywiście w symulacji widocznej w goglach. Najlepsi gracze otrzymują upominki od BGK.

W obu przypadkach grywalizacji BGK formuła jest nowoczesna, ale jednocześnie zastosowano stylistykę retro. Zastosowana myzyka oraz design gier przywodzi na myśl lata 90-te (Super Mario Bros, muzyka elektroniczna). Dzięki temu mamy połączenie nowego ze starym.

gogle VR BGK
BGK wirtualne gogle

O czym pamiętać, gdy chcemy skorzystać z grywalizacji w rozwoju i zastosować symulacje on-line w szkoleniach pracowników?

  1. Uświadom sobie, że warto;-) Zrób listę korzyści i powody, dla których firma chce skorzystać z grywalizacji. Czy dobrej jakości projekt on-line może rozwiązać problem jaki mamy dziś w związku z niemożliwością spotkania się w sali szkoleniowej? Czy chcesz wstrzymywać procesy szkoleniowe? A może lepiej zainwestować w rozwój potrzebnych kompetencji, aby lepiej przystosować się do wymagań rynku?
  2. Dowiedz się czego dziś potrzebują Twoi pracownicy? Integracji? Zrozumienia procesów biznesowych? Finanse dla niefinansisów? zwiększenia świadomości biznesowej? Organizacji pracy na home -office? a może well beingu? Jak potrzeby pracowników wiążą się z planami firmy? Może miałeś już zaplanowane szkolenia, a może okoliczności wymuszają ułożenie planu szkoleń na nowo. Jeśli tak, to jakie doświadczenia i wiedza będą najbardziej potrzebne w kolejnych miesiącach?
  3. Nikogo nie zmuszaj. Dla wielu grywalizacja już dobrze się kojarzy, nie potrzebują dodatkowego namawiania. Jednak zanim zaczniesz promować wybraną symulację w firmie określ jaki będzie np. wymagany czas zaangażowania w grę. Do zgromadzenia chętnych potrzebujesz dobrej komunikacji wewnętrznej. Zaangażowanie w e-learning wymaga od uczestników motywacji i dyscypliny. Z pewnością wiesz z doświadczenia, że webinar to zupełnie inna formuła niż spotkanie w sali szkoleniowej, dyskusja, praca w grupach. Do nauki zdalnej trzeba mieć silną motywację i dostrzegać dla siebie korzyści. Na przykład symulacja GMC nie jest łatwym projektem, trzeba analizie wirtualnej firmy poświęcić kilka godzin. Warto, aby pracownicy świadomie podjęli decyzję o udziale. Wtedy rosną szansę, że nie zrezygnują w trakcie;-)
  4. Określ zasady udziału. Symulacja może wzbudzić tak duże zainteresowanie, że zaskoczy Cię liczba chętnych. (organizując konkurs GMC wielokrotnie prowadziliśmy eliminacje w dużych firmach, w których w jeden dzień zgłaszało się ponad 150 chętnych do udziału w projekcie). Jeśli masz aktywny i ambitny zespół określ zasady zgłaszania się do projektu. Wskaż poziom stanowisk, lub działy z których mogą zgłaszać się ochotnicy. Jeśli masz limit budżetowy przyjmij dodatkowo np. zasadę kto pierwszy ten lepszy, lub kto bardziej zróżnicowany zespół złoży ten startuje (zróżnicowany czyli np. zgromadzi pracowników z różnych działów i departamentów)
  5. Pamiętaj, że symulacje i granie nie są tylko dla młodych. Dzisiaj projekty szkoleń on-line są dla wszystkich. Ale nie każdy może mieć czuć się komfortowo pracując w wirtualnych zespołach. Upewnij się, że pracownicy mają narzędzia, np. konieczne oprogramowanie. Zaproponuj rozwiązania, w postaci np. harmonogramu spotkań, sposobu komunikacji, narzędzi.
  6. Sprawdź samo narzędzie i symulację. Wybierając grę, symulację lub aplikację zwróć uwagę na np. doświadczenia innych uczestników, wypowiedzi, zapytaj organizatora o rekomendacje. Sprawdź jakie firmy stosowały narzędzie i jaką opinią cieszy się na rynku. Jeśli masz możliwość poproś o dodatkowe materiały. Aplikacji do grywalizacji jest na rynku coraz więcej, niestety różnią się stopniem zaawansowania czy nawet interfejsem. Odpowiedz sobie na pytanie na czym Ci zależy, czy na tym aby było ładnie? czy ma być konkretnie? Każda gra ma inne zastosowanie. Bardziej zaawansowane trudniejsze symulacje są mocno szkoleniowe, proste w aplikacjach bardziej do zabawy komunikacji i integracji.
  7. Kibicuj swoim zespołom i reprezentantom. Bardzo często rywalizację są prowadzone otwarcie, tzn. można obserwować wyniki uczestników w social media albo na stronie internetowej, lub w aplikacji. Kibicuj swoim pracownikom. np. w GMC rywalizacja toczy się z zespołami pracowników od innych pracodawców, może być tak że Twój zespół trafi na zespół konkurencji, to dodatkowo podgrzeje atmosferę;-)
  8. Nie przenoś wyników grywalizacji na ocenę pracownika. Możesz spotkać się z oporem pracowników, którzy nie będą chcieli zgłaszać się do gry, bo będą się bali oceny. Będą mieli obawę, że wyniki w grze będą przenoszone na ocenę ich pracy zawodowej. Jeśli symulacja nie ma bezpośredniego linku z wynikami pracy realnej musisz to zakomunikować. Symulacja ma wspierać rozwój pracowników, a nie nakładać na nich dodatkowy stres i obciążenie. W końca w grywalizacji chcemy połączyć rywalizację i rozwój z zabawą.

Preferencje plików cookies

Inne

Inne pliki cookie to te, które są analizowane i nie zostały jeszcze przypisane do żadnej z kategorii.

Niezbędne

Niezbędne
Niezbędne pliki cookie są absolutnie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania strony. Te pliki cookie zapewniają działanie podstawowych funkcji i zabezpieczeń witryny. Anonimowo.

Reklamowe

Reklamowe pliki cookie są stosowane, by wyświetlać użytkownikom odpowiednie reklamy i kampanie marketingowe. Te pliki śledzą użytkowników na stronach i zbierają informacje w celu dostarczania dostosowanych reklam.

Analityczne

Analityczne pliki cookie są stosowane, by zrozumieć, w jaki sposób odwiedzający wchodzą w interakcję ze stroną internetową. Te pliki pomagają zbierać informacje o wskaźnikach dot. liczby odwiedzających, współczynniku odrzuceń, źródle ruchu itp.

Funkcjonalne

Funkcjonalne pliki cookie wspierają niektóre funkcje tj. udostępnianie zawartości strony w mediach społecznościowych, zbieranie informacji zwrotnych i inne funkcjonalności podmiotów trzecich.

Wydajnościowe

Wydajnościowe pliki cookie pomagają zrozumieć i analizować kluczowe wskaźniki wydajności strony, co pomaga zapewnić lepsze wrażenia dla użytkowników.
Scroll to Top