Obietnice pracodawców weryfikuje dziś rzeczywistość. Zaangażowanie i lojalność pracowników testują dziś okoliczności. Czy w tym trudnym momencie jest miejsce na działania z obszaru employer brandingu? Na czym polega marketing pracodawcy w czasie koronawirusa? Działania pracodawców. Przykłady realizacji obietnic i benefitów. część 2.
Czy kandydaci i pracownicy oczekują od pracodawców dziś komunikacji? Czy jest miejsce na employer branding w czasach koronawirusa?
Skupienie na bezpieczeństwie pracowników powinno być priorytetem marek – tak odpowiadają konsumenci według analizy Kantar (barometr Covid – 19)
78% badanych oczekuje, że firmy zatroszczą się o bezpieczeństwo swoich pracowników i w miarę możliwości zapewnią elastyczne formy pracy.*
Analiza marek „BrandZ” agencji Kantar po kryzysie gospodarczym w 2008 r. wskazuje, że silne marki odzyskują swoją pozycje dziewięć razy szybciej niż inne. Pod warunkiem jednak, że w czasie kryzysu pozostają w kontakcie z konsumentami.
Koronawirus nie zatrzyma employer brandingu. Ale wpłynie na zmianę kierunku działań pracodawców.
Analogicznie w przypadku employer brandingu i pracodawców, warto zadbać o komunikację pracodawcy. Pracodawcy są nie tylko oceniani, ale wręcz rozliczani z obietnic, które złożyli pracownikom.
Choć sytuacja nie sprzyja dziś kandydatom, bo rynek pracy drastycznie się zmienił warto patrzeć w przyszłość. Warto rozważyć, jak pracodawców zapamiętają pracownicy oraz kandydaci po 2020 roku.
Bo Gowork i Google nie zapomni. Nie zapomną też kandydaci i pracownicy. Opinie wystawiane pracodawcom dziś zostaną na lata. Dlatego warto, aby pracodawcy nie odpuszczali dbałości o relacje, nie odpuszczali bycia 'dobrym pracodawcą’, nie zapominali o złożonych obietnicach.
Employer branding nabiera głębszego znaczenia. To test dla pracodawców ze złożonych obietnic. To weryfikacja relacji z pracownikami.
Komunikacja z kandydatami na temat rekrutacji to marketing rekrutacyjny, w którym firmy formułują obietnicę korzyści, benefitów i wartości. W definiowaniu obietnicy pracodawcy warto być odpowiedzialnym. Bo pracownicy weryfikują oferty, weryfikują te obietnice. Dziś też.
Co dziś oznaczają „możliwości rozwoju”, „elastyczne godziny pracy”, „work-life balance”, „narzędzia do pracy”, „przyjazna atmosfera” i inne korzyści z marketingu rekrutacyjnego?
Pracodawcy mogą przenosić i dopasowywać benefity do bieżącej sytuacji. Mogą też oczekiwać od pracowników zaangażowania i wykonywania obowiązków, mogą im w tym pomóc.
Szczególnie w czasach pandemii, znaczenie benefitu w ogłoszeniu rekrutacyjnym typu „dbamy o zdrowie i bezpieczeństwo naszych pracowników” nabiera nowego znaczenia. Ponieważ dzisiaj, wszyscy czujemy się niepewnie i potrzebujemy poczucia stabilności, bezpieczeństwa.
Obietnica możliwości rozwoju: Szkolenia w czasach pandemii.
Mimo zmieniających się okoliczności pracodawcy nie rezygnują z obietnicy rozwoju pracowników. Przenosząc szkolenia w on-line, dobierając warsztaty i tematy do potrzeb pracowników możemy szybko przystosować benefity szkoleniowe do bieżących potrzeb. Jak?
- Zastanów się czego dziś potrzebują najbardziej Twoi pracownicy?
- Jaka wiedza, umiejętności będą dla nich najbardziej przydatne w związku ze zmianą sposobu pracy (np. pracą zdalną)?
- Czego mogą potrzebować za chwilę (jeśli będzie konieczne przekwalifikowanie się)?
- Które kompetencje wszyscy musimy dziś rozwijać?
W Colliers International organizowane są webinaria dla pracowników oraz zdalne coachingi. Tematy poruszane na webinarach są zgłaszane przez pracowników, był już temat skutków gospodarczych koronawirusa, bezpieczeństwo w sicie, czy rynek nieruchomości.
Nationale-Nederlanden Polska zorganizowało dla pracowników szkolenia z tego jak pracować zdalnie, serię webinarów oraz podcastów.
Obietnica narzędzi i komfortowego miejsca pracy. Jak zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników?
W korzyściach w ogłoszeniach rekrutacyjnych często pojawiają się „narzędzia niezbędne do realizacji pracy”. Ale czy to dziś wystarczy? Co to oznacza, gdy dla niektórych zawodów wykonywanie pracy jest niebezpieczne przez kontakt z ludźmi? A dla osób na tzw. home – office?
- Czego mogą potrzebować Twoi pracownicy, aby realizować zadania zawodowe?
- Jaki sprzęt może być dziś potrzebny? Maseczki, rękawiczki? A może krzesło biurowe do pracy w domu?
- Jak przystosować miejsce pracy, aby spełniało wymogi ustawowe (zgodnie z aktualnymi rozporządzeniami rządowymi) oraz aby gwarantowało pracownikom poczucie bezpieczeństwa?
Employer branding w czasach pandemii: Tworzenie komfortowego miejsca pracy zdalnej.
Wiele firm informatycznych, w tym GFT Group czy Tooploox, dostarczyło swoim pracownikom krzesła biurowe do domów. Aby zadbać o zdrowie i ergonomiczne miejsce pracy niektórzy pracodawcy przyznają określone dodatki finansowe na doposażenie miejsca pracy w domu. Pracownicy sami mogą zdecydować co potrzebują, czy krzesła, czy biurka, czy lampy.
Video jak pracuje GFT Group w domu można zobaczyć tu.
Do poprawienia komfortu pracy i zdrowia wprowadzane są treningi on-line. W social media można również odnaleźć akcje organizowane przez niezależnych trenerów, ekspertów, które mają zachęcać np. do pracy na stojąco. Jedną z takich akcji prowadzi Justyna Jakubczyk pt. #odklejsieodkrzesla. Justyna m.in. publikuje video, prowadzi live’y z mikroaktywnościami, które mają poprawiać naszą kondycję i zwiększać poziom energii oraz efektywność pracy. Promuje łączenie aktywności umysłowych z fizycznymi. Można dołączyć do wydarzenia na FB tu
BNP Paribas za swoje działania w celu zabezpieczenia pracowników został doceniony przez organizację związkową Dialog 2005. Docenione zostało zastosowanie pleksi oddzielających pracowników banku od klientów w placówkach, szybkie wyposażenie pracowników w maseczki, rękawiczki, środki odkażające.
Employer branding w czasach koronawirusa: Branża produkcyjna. Dbanie o bezpieczeństwo pracowników nigdy nie było tak ważne jak dziś.
W firmach produkcyjnych (o ile nie jest wstrzymana produkcja) następuje całkowita reorganizacja ruchu i pracy. Jak wygląda praca np. w firmie MOWI (produkcja żywności) można obejrzeć w video, które dla pracowników przygotował dyrektor zarządzający John – Paul McGinley.
W zakładzie pojawiły się też plakaty i objaśnienia związane z nowymi zasadami funkcjonowania zakładu (podział na strefy) oraz bezpieczeństwem.
Grupa CIECH przyznała pracownikom dodatkowe premie w związku z wykonywaną pracą w czasie pandemii. Dodatek w wysokości 500 zł brutto objął pracowników, którzy nie mogli wykonywać swojej pracy zdalnie, a mimo to byli obecni w pracy w dniach 16-31 marca. Jak podaje biuro prasowe koncernu spółka wprowadziła również wszystkie środki ostrożności w miejscach pracy, w biurach oraz przy produkcji. Utrzymanie stałej produkcji w zakładach jest potrzebne dla zachowania stabilności powiązanych branż, w tym spożywczej, farmaceutycznej, chemicznej.
Przyjazna atmosfera w koronawirusie: Test na zaangażowanie pracowników i współpracę.
„Przyjaznej atmosfery” wszyscy oczekujemy, wypatrujemy, a pracodawcy nam ją obiecują. Bądźmy szczerzy, atmosferę budują liderzy, menedżerowie, pracownicy. To od nas zależy jaka panuje atmosfera.
Obecna sytuacja testuje nasze więzi, relacje i jakość współpracy. Budujące przykłady współdziałania i wspierania się pracowników możemy obserwować w social media, gdzie powstają grupy wsparcia, możemy przeczytać o inicjatywach i wolontariatach, które nas jednoczą.
- Czy Twoi pracownicy są informowani o sytuacji w firmie, czy wiedzą co się dzieje? Co się wydarzy?
- Czy masz regularny kontakt z pracownikami?
- Czy wiesz w jakiej sytuacji są członkowie Twojego zespołu? czy mieszkają sami czy z rodziną?
- Czy możesz zorganizować Skype’y lub video konferencje dla zespołu, na którym dasz każdej osobie się „wygadać” jak się czuje?
- Jeśli masz duży zespół, może jest szansa na podzielenie się na grupy i ustalenie rozmów raz w tygodniu.
Employer branding w koronawirusie: Komunikacja wewnętrzna i budowanie przyjaznej atmosfery.
Credit Agricole uruchomił grupę na Facebooku dla swoich pracowników, w ramach której pomagają sobie nawzajem w realizacji domowych obowiązków, zakupów, ale też np. pracy nad lekcjami dzieci. To inicjatywa, która nie tylko podbudowuje zaangażowanie w komunikację i współpracę z innymi, ale też daje dużo pozytywnej motywacji i wsparcia. Bezkosztowa inicjatywa o wymiernych korzyściach dla pracowników.
Bank Pekao angażuje pracowników w wolontariat skierowany do przedsiębiorców przy Ministerstwie Rozwoju.
GFT oprócz typowo pisemnej komunikacji mailowej, rozpoczął regularne, cotygodniowe spotkania AMA (ask me anything – z ang. „zapytaj mnie o cokolwiek”), gdzie każdy z pracowników może zapytać o cokolwiek management polskiego GFT. Spotkania mają formy online webinarów z możliwością ustnego lub pisemnego zadawania pytań.
W Nationale Nederlanden została uruchomiona w ramach komunikacji wewnętrznej telewizja śniadaniowa „NiecodzieNNi”, której celem jest regularne informowanie w sposób interesujący i angażujący o najważniejszych tematach związanych z działalnością biznesową. Program prowadzą pracownicy NN wybrani w oficjalnym castingu. W każdym odcinku pojawiać się będą nowi gospodarze, reporterzy oraz goście.
Obietnica work-life balance. Jak zadbać o równowagę między życiem zawodowym a prywatnym w czasie kwarantanny?
W wielu organizacjach dla pracowników jest również dostępna pomoc psychologiczna i terapeutyczna. Bo wsparcia w tej trudnej sytuacji potrzebujemy wszyscy.
Praca w warunkach domowych to też wyzwanie związane z organizacją zajęć małym domownikom. Pracodawcy przychodzą z pomocą proponując różne kursy on-line i zajęcia dla dzieci.
Colliers International organizuję dla dzieci zajęcia jogi on-line, a dla pracowników warsztaty mindfulness.
GFT Group organizuje treningi online z trenerem personalnym, a dla dzieci zajęcia z programowania w Pythonie/Scratchu oraz nauka matematyki z LEGO. Pracownicy otrzymują newslettery z ofertą aktywności online organizowanych przez placówki kulturalne (jak wirtualne zwiedzanie).
Bosch organizacje dla dzieci swoich pracowników przedszkole on-line „Bosh Virtual Camps”.
MOWI zorganizował konkurs plastyczny dla dzieci pracowników na hasło: zostań w domu; nagrodami są gry planszowe dla dzieci i rodziny.
Wiele zespołów organizuje on-line’owe kawy, a nawet wieczorne spotkania, podczas których można wspólnie oglądać np. estand-up. (dostępne wydarzenia on-line można sprawdzić tu)
Wszyscy robimy się tolerancyjni na „przerywniki” i nieplanowane sytuacje, które zachodzą w trakcie wideokonferencji, wideoczatów.;-)
Integracja i wspólne wyjścia pracowników.
O spełnienie tej obietnicy jest najtrudniej, bo nie ma wyjść. Można jednak umawiać się na wirtualne kawy i piątkowe integracje. Dostępne wydarzenia kulturalne i rozrywkowe on-line można oglądać wspólnie. Niektórzy grają w gry on-line lub w RPG.
Dlaczego dotrzymywanie obietnic przez pracodawców i pracowników jest takie ważne?
Dziś świat się zamknął, a biznes wciska pauzę, dlatego relacje są najważniejsze. Dbałość o pracowników jest ważna. Dobry pracodawca, przełożony dba o ludzi zawsze, a szczególnie w czasach kryzysu. Dobre doświadczenia będą pamiętane i doceniane.
Ale odpowiedzialnością muszą się wykazać obie strony. Pracodawca ma prawo oczekiwać od pracowników zaangażowania, lojalności i dobrze wykonanej pracy. Nowe okoliczności to też duży test dla pracowników.
I zapewne zapadnie wiele trudnych decyzji, dojdzie do wielu rozstań pracodawców z pracownikami. Ale rozstać też można się „po ludzku” z szacunkiem i atencją na drugiego człowieka. Jeśli możemy wspierajmy pracowników zwalnianiach w poszukiwaniu nowego zatrudnienia poprzez proces outplacement, szkolenie pomagające w przekwalifikowaniu się, lub szkolenie z LinkedIn (przygotowanie profilu) i in.
Dotrzymujmy obietnic, jako pracodawcy i jako pracownicy. Umacniajmy relacje, doceniajmy wzajemne wysiłki, pracodawców i pracowników.
*Barometr Covid – 19 Kantar, źródło: https://marketingprzykawie.pl/espresso/marki-pandemicznym-swiecie-spostrzezenia-barometru-covid-19-kantara/