Odpowiedzialność pracodawców w dobie koronawirusa. Czy w sytuacji kryzysowej jest miejsce na employer branding? Na troskę i docenienie? na autentyczność liderów? Co z targami pracy i rekrutacją? Jak wygląda candidate experience? przykłady
Czy Employer branding już nigdy nie będzie taki sam?
Świat, który dobrze znamy, kwitnący rynek pracy, się skończył. Z dnia na dzień wylądowaliśmy w nowej rzeczywistości. Pracodawcy, pracownicy, kandydaci, konsultanci ds. employer brandingu, rekruterzy, HRowcy. Sytuacja kryzysowa zmusiła nas do zmian, do digitalizacji, do ograniczeń planów i pomysłów na nowe rekrutacje, do wzmożonej komunikacji z pracownikami, do dbałości o relacje z tymi, z którymi jako pracodawcy możemy być zmuszeni się rozstać.
Employer branding to nie tylko rekrutacja. To komunikacja wewnętrzna, to procesy powitań, ale i rozstań z pracownikami. To docenienie, uznanie i troska okazana pracownikom.
Employer branding to komunikacja pracodawcy. Na markę pracodawcy wpływ ma całokształt relacji i doświadczeń, które pracownicy i kandydaci mają z pracodawcą.
To nie tylko procesy rekrutacji, ale i rozstania. To komunikacja wewnętrzna, to komunikacja w sytuacji kryzysowej. Dlatego employer branding przez koronawirunasa nie zniknie. Bo pracy przy komunikacji z pracownikami i budowaniu relacji jest dziś nawet więcej niż pół roku temu. Więcej jest sytuacji trudnych, komunikacji i akcji ograniczonych w czasie, w budżecie, ograniczonych czynnikami zewnętrznymi.
W tych trudnych okolicznościach mamy już na rynku przykłady dobrego employer brandingu. Zorientowanego na ludzi, na kandydatów i pracowników. Zorientowanego na docenienie i troskę o pracowników.
Troska o pracowników.
Odpowiedzialności za pracowników, za stworzenie bezpiecznych miejsc pracy, możemy zaobserwować w publikacjach pracodawców. Wiele z nich dotyczy przejścia na pracę zdalną, ale pojawia się też coraz więcej osobistych publikacji menedżerów, właścicieli firm na temat zmian jakie zachodzą w organizacji.
Dominika Bettman, szefowa Siemens udzieliła wywiadu do Pulsu Biznesu, w którym otwarcie dzieli się informacjami na temat tego, którzy pracownicy i w jakim zakresie wykonują swoje obowiązki zdalnie, a którzy odwiedzają klientów. Pełny wywiad można przeczytać tu
Małgorzata Bieniaszewska, właścicielka firmy MB Pneumatyka (sektor produkcyjny) publikuje na swoim profilu na Facebooku filmy z podziękowaniami dla pracowników. Wskazuje na wyzwania, odnosi się do lęków, które wszyscy podzielamy. Dziękuję pracownikom indywidualnie, wymieniając ich z imienia. Opowiada też, jak wygląda zarządzanie sytuacją kryzysową w firmie produkcyjnej oraz z jakimi wyzwaniami mierzy się jako lider.
Oba powyższe przykłady (Dominika Bettman i Małgorzata Bieniaszewska) to osobiste i bardzo autentyczne przekazy od liderów organizacji. To prezeski, które taką komunikacją wpływają też na markę pracodawcy, employer branding.
W trosce o pracowników. W trosce o klientów.
List na temat zamknięcia sklepów VANS pojawił się w sieci bardzo szybko. Możemy w nim przeczytać krótką, ale bardzo konkretną informację o zamknięciu sklepów w Europie w związku z zagrożeniem pandemią. List ukazał się w social mediach przed oficjalną decyzją rządu o zamknięciu sklepów w centrach handlowych.
Jak pracodawcy dbają o pracowników?
Jak pracodawcy realizują obietnice złożone pracownikom? Dzisiaj benefit w ogłoszeniu rekrutacyjnym „dbamy o zdrowie i bezpieczeństwo naszych pracowników” nabiera głębszego znaczenia.
W trakcie trudności związanych z pracą zdalną widzimy już komunikację na temat tego jak nam się pracuje. Takie posty oddają klimat współpracy w zespole, jak np. w Linkleaders. (niedużej agencji, która komunikacją buduje bardzo ciepłe i smaczne skojarzenia;-D
Post o współpracy zdalnej publikuje też zespół EB i rekrutacji Banku Gospodarstwa Krajowego.
Pracodawcy dbają o swoich pracowników, o ich komfort w pracy zdalnej, organizują dodatkowe spotkania, webinary i szkolenia. Colliers organizował dla pracowników cotygodniowe szkolenia, w trakcie kwarantanny przeniósł szkolenie on-line. Webinary są teraz związane z aktualnymi tematami, m.in. konsekwencjami korona wirusa, pracą zdalną z dziećmi w domu, mindfulness. Tematy zgłaszają sami pracownicy.
Bosh pomaga pracownikom, którzy pracują w domu, organizując „Bosh virtual camps”, wirtualne klasy dla dzieci. (poniżej screen z Fanpage Bosh).
Tooploox cały proces rekrutacji oraz on-boardingu prowadzi zdalnie (on-line) więcej można przeczytać tu. W onboardingu do końca kwietnia pomaga firmie AskHenry, który pomaga pracownikom m.in w zakupach. W trosce o obecnych i przyszłych Plooxies (pracowników Tooploox) pracodawca będzie do domów wysyłać sprzęt i wygodne krzesła do pracy, tak aby każdy mógł stworzyć sobie wygodne miejsce do pracy w domu.
Pracodawcy dbają o bezpieczeństwo swoich pracowników. BNP Paribas zrobił to tak dobrze, że został doceniony przez związki zawodowe. W oświadczeniu wydanym przez organizację związkową „Dialog 2005” – „Mamy dobry przykład odpowiedzialnego pracodawcy. W tych ciężkich czasach BNP Paribas zadbał o swoich pracowników w sposób należyty. Zapewnił środki do dezynfekcji, maseczki, mydła antybakteryjne i rękawiczki. W miejscach pracy osób obsługujących klientów montowane są specjalne osłony z pleksi, godziny pracy oddziałów zostały skrócone, a dla pracowników centrali zorganizowano pracę zdalną. Uruchomiono również wsparcie psychologiczne na telefon – czytam w oświadczeniu.” (więcej tu)
Jak pracodawcy doceniają pracowników? Uznanie, duma i podziękowania w social media.
Docenienie pracowników jest zawsze ważne. Szczególnie dziś, w niektórych branżach, gdy wykonywanie obowiązków zawodowych jest związane z podwyższonym ryzykiem.
Anna Rulkiewicz CEO w LUX MED opublikowała na LinkedIn video z podziękowaniem dla pracowników Lux Med, jak i do wszystkich pracowników służby zdrowia. (do obejrzenia na LinkedIn)
Oprócz branży medycznej, lekarzy, osób związanych z opieką zdrowotną, bezpieczeństwem w „normalnym” ruchu pozostają m.in. branża spożywcza, jak i częściowo handlowa oraz usługowa. Pracodawcy doceniają zaangażowanie swoich pracowników.
LIDL opublikował video oraz grafiki na temat bezpieczeństwa swoich pracowników na swojej stronie internetowej (video było udostępnianie przez pracowników w social media). Video do obejrzenia tu
Również jeden z najbardziej aktywnych w social media Prezesów, Przemek Gdański publikuje na Linkedin podziękowania dla swoich pracowników.
Publikacja od Circle K też jest szczególnie cenna, bo pochodzi od szefa. Poniżej jest też publikacja z profilu Caroliny Garcia Gomez, CEO IKEA.
Biedronka opublikowała video z podziękowaniami dla pracowników (dostępne tu)
Bank Pekao opublikował podziękowanie, które następnie udostępniali menedżerowie.
Komunikacja wewnętrzna. Employer branding skierowany do pracowników.
Praktycznie każda organizacja spotkała się z wyzwaniem dotyczącym komunikacji wewnętrznej z pracownikami. I to komunikacja w czasach kryzysowych jest nam szczególnie potrzebna.
Niektórzy zrobili to na tyle dobrze, że pracownicy pochwalili się na social media, doceniając swoich pracodawców. Agata z firmy Archimedes (branża przemysłowa) pochwaliła pracodawcę, za stworzenie jej poczucia bezpieczeństwa i dobrych warunków pracy pomimo okoliczności.
Agata napisała na Linkedin:
„Mam nieodparte wrażenie, że to właśnie KOMUNIKACJA w pierwszym rzędzie sprawia, że czuję się tu bezpiecznie. WIEDZA, na temat tego co mnie czeka ze strony pracodawcy. ŚWIADOMOŚĆ każdego z możliwych scenariuszy. INFORMACJA jak jesteśmy zorganizowani, przygotowani, zabezpieczeni. To – obok wszystkich wdrożonych procedur bezpieczeństwa zalecanych dla pracodawców (brak spotkań zewnętrznych i wewnętrznych, rotacyjny home office, podział firmy na zamknięte strefy ruchu pracowników, pełne wsparcie w zakresie środków odkażających, codzienne mierzenie temperatury) po solidarność ludzi – rezygnacja z komunikacji miejskiej i organizacja w ramach transportu między pracownikami czy kupowanie pieczywa dla kolegów i koleżanek z biura przez jedną osobę. Zaopiekowani czujemy się wszyscy.”
Kompletny wpis Agaty można przeczytać na LinkedIn tutaj.
Taki wpis to marzenie każdego pracodawcy. Pozytywna wypowiedz, opinia pracownika. Opinia, która nie bierze się znikąd. Ale jest efektem kultury organizacyjnej, w jakiej Agata ma przyjemność pracować.
Jeśli pracodawca dba o pracowników ambasadorzy marki odzywają się nawet nieproszeni. 😉
Employer branding ze świata. Komunikacja w social media od liderów i pracodawców.
Przykłady ze świata: Jeff Bezos (Amazon) opublikował na swoim Instagramie list do pracowników (poniżej)
Thomas Oetterli, CEO Schindler Group też przygotował video do pracowników (można obejrzeć tu)
Post z podziękowaniem opublikowała również Lufthansa na swoich profilach.
Również Circle K jest aktywny i docenia pracowników na Linkedin.
Dyrektor sprzedaży Salesforce umieścił na Twitterze deklarację o utrzymaniu zatrudnienia w dziale sprzedaży przez kolejne 90 dni.
Jak promujemy programy stażowe? Co dalej z marketingiem rekrutacyjnym? Sezon targów pracy, rekrutacje na praktyki, programy stażowe.
Mieliśmy w planach też rekrutacje. Targi pracy i spotkania na uczelniach. Ale to się już nie wydarzy, nie w tym sezonie. Wszystkie relacje i spotkania ze studentami musiały się szybko i sprawnie przenieść w on-line. Z młodą grupą kandydatów nie jest to duże wyzwanie. Pokolenie Zet dobrze reaguje na formy kontaktu poprzez social media, więc ten format może się okazać bardzo skuteczny.
Budimex zaprosił studentów na wirtualne targi pracy, w formie webinarów oraz live’ów dostępne na YT tu
Deloitte zorganizował live, zaproszenia ukazały się na Instagramie i Facebooku.
British American Tobacco organizuje na Facebooku wydarzenia w formie live’ów z rekruterami oraz uczestnikami programu stażowego #ażSTAŻ
Jak pracodawcy rekrutują? Candidate experience. Rekrutacja przeniesiona on-line.
Z uwagi na okoliczności większość procesów rekrutacyjnych została przeniesiona w spotkania on-line. Spotkania z kandydatami odbywają się zazwyczaj poprzez Skype, lub inny komunikator. Formuła prowadzenia rozmów on-line jest większości rekruterów znana. To na co warto zwrócić uwagę, to komunikacja dotycząca zmian w rekrutacji.
O doświadczenia kandydatów bardzo zatroszczył się PLAY. Informacje o zmianach można przeczytać na stronie internetowej, ale też na profilach rekruterów PLAY w social mediach, np. tu.
Z dnia na dzień employer branding się zmienił. W mojej opinii, całkiem nieźle sobie radzi. I jest szczególnie dziś potrzebny. Wszystkim, pracodawcom i pracownikom. Bo relacja, komunikacja na linii pracodawca -pracownicy i kandydaci jest dziś bardzo ważna. Nieoczekiwanie ten czas kryzysu prowadzi nas do odkrycia nowych możliwości, zmusza do większej kreatywności. Uda się, jeśli zachowamy otwartą głowę i troszcząc się o biznes, będziemy pamiętać nie tylko o klientach, ale przede wszystkim o naszych pracownikach i kandydatach.
Na tym nie koniec. Bo pracodawcę poznamy też po tym, jak się z pracownikami rozstaje.
Ale na tym nie koniec. Bo pracodawcę poznamy nie po tym jak zaczyna, ale jak kończy, po tym jak rozstaje się z pracownikami. Przy trudnych decyzjach związanych z procesami zwolnień to komunikacja, dbałość o ludzi będzie robiła ogromne wrażenie. Jeśli nie ma wyjścia, zróbmy to „po ludzku”, z szacunkiem i atencją na drugiego człowieka. Jeśli możemy wspierajmy pracowników zwalnianiach w poszukiwaniu nowego zatrudnienia poprzez proces outplacement, szkolenie pomagającą w przekwalifikowaniu się, szkolenie np. z LinkedIn (przygotowanie profilu) i in.
Zadbajmy o ludzi, nawet jeśli musimy się z nimi rozstać. Z tego też jako pracodawcy będziemy rozliczani w przyszłości.