Personal branding liderów służy employer brandingowi.

Czas czytania: 5 min

#bossbranding. To, że dziś nie jesteś prezesem, nie znaczy, że nie możesz nim być jutro. A jeśli już jesteś liderem, menedżerem, właścicielem firmy, zatrudniasz ludzi, zarządzasz zespołem to korzystaj ze swojej marki osobistej budując markę pracodawcy.

daj się poznać jako lider

Marki menedżerów, liderów, prezesów i właścicieli mają ogromną moc przyciągania (lub nie) kandydatów do organizacji. Jak budować wiarygodny employer branding?

Korzystając z marek osobistych liderów organizacji. Menedżerowie dysponują wielką mocą, wielkim potencjałem, aby komunikować, w sposób wiarygodny to jakie miejsca pracy tworzą, jaki klimat i jaka atmosfera panuje w ich organizacjach, w zespołach, którymi zarządzają. I choć deklaratywnie CEOs podają, że z Linkedin korzystają. To ich zaangażowanie i aktywności nadal są symboliczne.

Jak sprawić, aby ludzie chcieli dla Ciebie pracować zanim Cię poznają? Na czym polega personal branding liderów?

  • Zastanawiasz się, czy kandydaci oceniają Ciebie jako potencjalnego przełożonego? Czy sprawdzają Twój profil na LinkedIn?
  • A czy Ty, rozważając zmianę pracy sprawdzasz w Google swojego potencjalnego szefa?
  • A szukając pracowników, sprawdzasz ich profile w social media?

Dzisiaj, wszyscy sprawdzamy. Szukamy sobie w Internecie, sprawdzamy i oglądamy profile w social media i oceniamy. Bo to profile w social media robią dziś pierwsze wrażenie.

Według Sproutsocial dla 22% osób z pokolenia Y (millenialsów) obecność prezesów w social media to zachęta do aplikowania do organizacji. 69% pracowników oczekuje od swoich szefów, że będą aktywni w social media.*

Obecność (aktywna) właścicieli firm, CEO, prezesów i dyrektorów w social media zwiększa wiarygodność i zaufanie do organizacji. Ma wpozytywny wpływ nie tylko na sprzedaż produktów, usług, ale też na wizerunek pracodawcy.  

Liderzy mają moc (lub nie) przyciągania do organizacji. Swoim marketingiem osobistym wzmacniają marketing pracodawcy (employer branding).

Jeśli nie szukasz pracy, a jest to bardzo prawdopodobne (aż 80% z nas nie przegląda ogłoszeń na pracuju) to kto lub co może zachęcić Cię do zmiany pracy? Znajomi, rodzina, a może osoby, które widujesz w social media? Których profile śledzisz na Linkedin?

Może obserwujesz sir Richarda Bransona, albo Patty McCord, Brene Brown lub jakiegoś prezesa, który dostarcza ciekawe treści i „wygląda sympatycznie” na Linkedin?

Jeśli oni opublikują post, że szukają pracownika, partnera, menedżera, że szukają Ciebie – czy rozważysz?

Liderzy mają moc, ich marki osobiste przyciągają (lub nie) do organizacji.  Doradzając moim Klientom w obszarze employer brandingu zwracam szczególną uwagę na personal branding liderów. Dlatego, że jest to nadal nie wykorzystywany ogromny potencjał pracodawców. Potencjał marek osobistych liderów, właścicieli MŚP, menedżerów w korporacjach, dyrektorów działów, szefów HRu, marketingu, czy dyrektorów finansowych. Wszyscy mogą wspierać markerting pracodawcy, wszyscy są powiązani z employer brandingiem.

Po prezentacjach o #bossbrandingu, które prowadzę na meet-yp’ach Linkedin Local, dostaję zawsze wiele pytań. Najmłodsi uczestnicy pytają: Skoro wszyscy wiedzą, że social media jest ważne, to dlaczego ich tu nie ma?

No własnie, Drodzy Prezesi, liderzy, menedżerowie, dlaczego nie korzystacie z social mediów? Dlaczego nie dajecie się poznać?

Według badań On Board Think Kong** w Polsce swoją obecność na Linkedin potiwerdza 60% CEOs. Jednak ich zasięgi i aktywności są stosunkowo niewielkie.

Marka Lidera przyciąga (lub nie) kandydatów do organizacji.

Myślisz, że nie masz czasu na social media, bo jesteś prezesem.

  • A czy liczyłeś ile czasu zajmuje się w ciągu dnia komunikacja z innymi? Do ilu ludzi możesz dotrzeć, z iloma osobami porozmawiać?

Social media to nasze media. To możliwość dotarcia do setek, tysięcy odbiorców bezpośrednio, i praktycznie bezkosztowo.

Jako osoba, (nie firma) masz większe tak zwane zasięgi organiczne. Większą możliwość dotarcia do ludzi. Algorytmy Facebooka, Linkedina, są tak napisane, aby marki, firmy inwestowały w płatną reklamę. Ale Ty, ze swoim profilem osobistym, nie musisz inwestować w reklamę.

Według Linkedin treści udostępniane przez ludzi są 8x bardziej angażujące i 16x częściej czytane niż posty stron firmowych.***

Twój profil na LInkedin to Twoje media

Możesz zlecić prowadzenie profilu agencji PRowej, albo swojej asystence. Ale po co? Czy ktoś poprowadzi Twój profil lepiej niż Ty sam? Szczególnie młodsze pokolenia mają wbudowany tzw. detektor ściemy, i są bardzo wrażliwe na autentyczność lub jej brak.

Są Prezesi dużych spółek, którzy jednak znajdują na social media czas. Bo dostrzegają korzyści. Chcesz przekonać menedżerów w swojej firmie, że warto się angażować w social media? Możemy to zrobić wspólnie, pokazując nie tylko dane, odkrywając oczekiwania kandydatów i pracowników, ale też pokazując korzyści dla lidera i dla organizacji.

Liderzy, którzy mają profil w social media są oceniani jako bardziej przystepni, wiarygodni a nawet uczciwi

Jak korzystać z Linkedin, aby dać się poznać jako atrakcyjny przełożony. Bossbranding w praktyce.

Komunikacja w social media nie opiera się tylko na spontaniczności. Wprost przeciwnie. Decydując się na nią odsłaniasz się, dajesz się poznać. Możesz bardzo dużo zyskać, ale musisz być też świadom zagrożeń.

Dlatego zaplanuj czas. Przeprowadź analizę swojej marki osobistej, określ swoje mocne strony, cel komunikacji (czy chcesz przyciągać kandydatów, jakich?). Opracuj strategię na swój personal brand, markę osobistą. Odpowiedz na pytanie do kogo chcesz mówić, co chcesz podkreślić, co pokazać, na czym budować swoją przewagę konkurencyjną, swoją markę pracodawcy, markę przełożonego, lub jak ktoś woli Boss Brand, Supervisor Brand, Chief Brand;-)

Jeśli nie jesteś jeszcze przełożonym, ale szykujesz się do roli menedżerskiej, nie czekaj, pokaż jaki masz stosunek do pracy zespołowej, do współpracy. Na swoim profilu, możesz, poprzez swoją aktywność, demonstrować kompetencje i potencjał menedżerski.

Zacznij od zadania sobie pytania: Jak kandydaci czytają mój profil w social media? Co on mówi o mnie jako o przełożonym?

Warto spojrzeć na profil zadając sobie pytanie: Za jakiego szefa mnie mają Ci co mnie nie znają? Co zobaczy i przeczyta o mnie kandydat, z którym spotykam się na rozmowę rekrutacyjną.

Na podstawie Twojej aktywności i widoczności w mediach kandydaci ocenią, czy chcą aplikować do Ciebie. Nawet jeśli nie byli zainteresowani pracą w Twojej organizacji, to właśnie Ty możesz ich przyciągnąć i skłonić do aplikowania. Bo dziś przychodzimy do przełożonych. A markę przełożonego/przełożonej warto wzmacniać obecnością w social media.

sprawdz czy Twoja marka osobista ma moc przyciągania kandydatów pracowników do Twojej firmy

Wykonaj szybki audyt swojego profilu na Linkedin:

  • Czy w mojej sieci kontaktów są moi współpracownicy, pracownicy?
  • Czy z mojego profilu wynika, że doceniam ludzi, z którymi pracuję?
  • Czy w moim profilu są referencje, rekomendacje od moich pracowników?
  • Kiedy i jak ja udzieliłam/em byłym pracownikom referencji na Linkedin?
  • Czy w moich publikacjach (na temat np. wydarzeń firmowych lub sukcesów, nagród dla firmy) wymieniam swoich współpracowników?
  • Czy zdarzyło mi się udostępnić post pracownika lub współpracownika?
  • Czy gratulowałam/-em innym osiągnięć w komentarzu? (podpowiadane przez Linkedin „gratuluję” to mało, dodaj coś od siebie)

A oto konkretne przykłady co możesz zrobić, czyli tak zwane PROTIPy:

Rekrutujesz? – rozważ, czy możesz nagrać video z zaproszeniem do swojego zespołu na LInkedin. Format video – zwiększy zasięg posta (Linkedin preferuje video), kandydaci zobaczą z kim mieliby pracować. Możesz do nagrania zaprosić swoich pracowników, będziecie mieli okazję do integracji przy realizowaniu wspólnego zaproszenia.

Chcesz podkreślić rolę ludzi w Twoim biznesie?  – pamiętaj, aby wspomnieć o nich w opisie swojego profilu. Np. Mój zespół motywuje mnie do … Moje doświadczenia zawodowe są nieodłącznie związane z moimi współpracownikami…. itp.  (oczywiście pisz tylko prawdę)

Chcesz pochwalić się swoim zespołem? – wykorzystaj mniej formalną okazję, jak np. wyjazd integracyjny, szkolenie, pokażcie się razem wyraźcie pozytywne emocje na social media, spraw, że inni będą chcieli do Was dołączyć.

Rozstajesz się z pracownikiem? – może warto udzielić mu referencji, życzyć sukcesów pod jego wpisem (j.w. piszemy tylko prawdę)

Chcesz docenić pracowników? – nie bój się potwierdzić ich umiejętności na ch profilach na Linkedin

Chcesz docenić współpracowników – udziel referencji i sam poproś  wybranych współpracowników o referencje

Twój zespół ma dla Ciebie szczególne znaczenie? – umieść w tle profilu zdjęcie, lub w opisie, pokaż, że jesteś dumny z drużyny, do której należysz/którą prowadzisz.

* https://sproutsocial.com/insights/data/social-media-transparency/#empower-the-ceo-to-be-a-transparency-champion

** Jak prezesi największych firm korzystają z mediów społecznościowych. Globalne badanie ECCO Network

*** Źródło: publikacje Linkedin

Podziel się: