Marketing rekrutacyjny: jak kandydaci sprawdzają obietnice pracodawców

Czym zastąpić slogany kopiowane od konkurencji? – wiarygodny marketing rekrutacyjny.

Autentyczny marketing rekrutacyjny

Marketing rekrutacyjny to działania promujące ofertę rekrutacyjną, obietnicę, którą pracodawca składa kandydatom.

Marketing rekrutacyjny to połączenie marketingu i rekrutacji. I podobnie jak w marketingu powinniśmy dbać o to, aby ogłoszenie wyglądało jak najbardziej atrakcyjnie, ale też musimy przestrzegać pewnych podstawowych zasad. Dlatego pierwsza zasada w marketingu rekrutacyjnym brzmi: nie kopiujemy konkurencji.

W marketingu rekrutacyjnym składamy kandydatom obietnicę. Obietnicę benefitów, ale i doświadczeń. 72%* kandydatów informacje o firmie czerpie z ogłoszenia rekrutacyjnego. A potem mówi „SPRAWDZAM”!

W związku z tym wydawałoby się, że w interesie każdego pracodawcy  będzie składanie obietnic możliwych do dostarczenia. Nawet więcej, pracodawcy będą chcieli pozytywnie zaskakiwać kandydatów, aby wywoływać efekt Wow. Niestety 61% pracowników podaje, że zastane warunki pracy nie pokrywają się z obiecanymi podczas rozmowy rekrutacyjnej. **

Przywykliśmy do procesów rekrutacyjnych, w których kandydatów odpytujemy z cv. Teraz w związku ze zmianą relacji na bardziej partnerskie rekrutacje, spotkanie rekrutacyjne jest podzielone na pół. Druga połowa należy do kandydata i to czas kiedy on/ona odpytuje rekrutera z obietnicy zawartej w ofercie rekrutacyjnej. A tam niestety nadal królują slogany i ogólniki.

Co pracodawcy obiecują w marketingu rekrutacyjnym? Jakie slogany powtarzają się najczęściej?

Marketing rekrutacyjny powinien być wyjątkowy. NIe możemy kopiować sloganów od konkurencji. W employer brandingu nie ma miejsca na slogany

Na 20 losowo otwartych ogłoszeń na pracuj.pl, w 18stu** znalazłam:

  1. młody dynamiczny zespół,
  2. możliwości rozwoju,
  3. przyjazna atmosfera.

Ktoś kiedyś uznał, że to dobre hasła, a potem ktoś to skopiował. Potwierdziły to badania motywacji i tak zostało. Ogólna, uniwersalna obietnica młodego dynamicznego zespołu z przyjazną atmosferą i możliwościami rozwoju.

Obietnica, która byłaby wiarygodna, gdyby od progu witał mnie przyjaźnie ten młody i dynamiczny zespół i zapraszał do rozwoju. Ale nie zawsze tak jest.

Dlaczego nie warto kopiować benefitów w ogłoszeniach rekrutacyjnych i czym je zastąpić?

SLOGAN N. 1: Młody dynamiczny zespół

Organizacje nie składają się tylko z młodych i dynamicznych zespołów. Są też i takie o zespołach zróżnicowanych wiekowo i zróżnicowanych pod katem dynamiki. I o tych też chciałabym jako kandydat wiedzieć. Bo takie też są atrakcyjne. Glassdoor podaje, że zróżnicowanych środowisk pracy poszukuje 67% kandydatów**. Randstad **** potwierdza swoimi badaniami, preferencje kandydatów do wielopokoleniowych zespołów – aż 80% dostrzega korzyści i chce pracować w zróżnicowanym wiekowo środowisku.

Pracodawcy coraz częściej zauważają potencjał pracowników z dojrzalszych pokoleń.

Z badania Deloitte***** wynika, że 77 proc. pracowników w wieku od 50 lat planuje aktywność zawodową przynajmniej do 65. roku życia. W Polsce osoby z pokolenia X i BB nadal są niewykorzystanym potencjałem. Dlatego możnaby przypuszczać, że marketing rekrutacyjny po wieloletnim skoncentrowaniu na millenialsach, również będzie kierował się w kierunku osób z pokolenia 50+,dla których młode-dynamiczne-zespoły nie będą najważniejszym motywatorem do aplikowania.

ROZWIĄZANIE/PROTIP: Upewnij się, że to co obiecujesz w ogłoszeniu rekrutacyjnym ma pokrycie w życiu. Szczególnie jeśli siłą Twojej organizacji jest zróżnicowanych zespół, a nie młody-dynamiczny. Skieruj uwagę na kandydatów z innych kohort wiekowych, takich które są dla Ciebie ważne i które rekrutujesz. Jakie środowisko pracy będzie dla nich atrakcyjną obietnicą?

SLOGAN N. 2: Przyjazna atmosfera

69% pracowników* twierdzi, że atmosfera u potencjalnego pracodawcy, ma decydujący wpływ na przejęcie (lub nie) oferty. Kandydat o tym jaka panuje atmosfera przeczyta w Internecie, w social media, przeczyta co piszą inni.

Ale ma też szansę sam doświadczyć atmosfery w zetknięciu z organizacją, w trakcie procesu rekrutacyjnego, w trakcie tzw. candidate experience.

Warto pamiętać, że proces rekrutacyjny, sposób jego prowadzenia, komunikacja z kandydatem, to elementy budowania marki pracodawcy i dobrych relacji również z kandydatami, z którymi nie rozpoczniemy współpracy. Niestety prawie 70% kandydatów wskazuje, że komunikacja w rekrutacji wymaga poprawy. A aż 80 procent uważa, że nie otrzymało informacji zwrotnej o powodach niezakwalifikowania się do dalszego etapu. Ponad połowa ocenia, że pracodawcy nie dbają o relacje z kandydatami w procesie rekrutacji. (o komunikacji w procesie rekrutacji możesz przeczytać też tu)

W takich okolicznościach deklaracje „przyjaznej atmosfery” w ogłoszeniach rekrutacyjnych wymagają pewnej weryfikacji.

Nie zapominajmy też o tych mikro momentach, w których kandydaci odczuwają atmosferę panującą w firmie. Na recepcji, wchodząc do budynku, w salonie obsługi klienta lub wszędzie tam, gdzie możemy obserwować pracowników danej organizacji w akcji. To te drobne gesty, jak uśmiech recepcjonistki, czy jego brak, robią wrażenie.

ROZWIĄZANIE/PROTIP: Zadbaj o to, aby kandydat mógł odczuć atmosferę pracy. Pierwsze wrażenie na kandydacie można zrobić tylko raz. Warto, aby było bardzo pozytywne. Zetknięcie z rekruterem to dla kandydata nie tylko spełnienie obietnicy, ale też motywator do wyrażenia opinii o Tobie jako o pracodawcy. Kandydaci dzielą się opiniami z procesu rekrutacji. (niestety chętniej, jeśli są to wrażenia negatywne). Obiecuj tylko to co możesz dostarczyć. Jaka panuje u Ciebie atmosfera w zespole?

SLOGAN N. 3: Możliwości rozwoju

Jeden z najulubieńszych sloganów w rekrutacji (zwłaszcza jeśli dynamiczny;-). Powtarzany nie tylko przez pracodawców, ale i przez kandydatów. Ulubiony motywator Iksów, Igreków, a nawet pokolenia Zet. Deloitte publikuje informacje, że dla 80% pracowników**** właśnie jasno zdefiniowane i opisane cele rozwojowe są decydujące w określaniu atrakcyjności miejsca pracy. Właśnie ta możliwość rozwoju ma decydujący wpływ na przyjęcie oferty. To też mój ulubiony motywator. Bo ja też lubię się rozwijać. Tylko, że dla każdego z nas rozwój będzie oznaczał coś innego.

Możliwość rozwoju to praca w bardzo wyzywającym środowisku, to wymagający klienci i trudne projekty.
Możliwość rozwoju to duża samodzielność.
Możliwość rozwoju to wyjazd na szkolenia za granicę.
Możliwość rozwoju to dofinansowanie nauki języków i kafeteria kursów doszkalających.
Możliwość rozwoju to praca w organizacji opartej na kulturze feedbacku i mentoringu.
Możliwość rozwoju to dobry lider i motywujący do rozwoju zespół.
Możliwość rozwoju to praca w dziale R&D.
Możliwość rozwoju to sfinansowane studia podyplomowe.

Którą możliwość rozwoju proponuje Twoja firma?

ROZWIĄZANIE/PROTIP: Opisz możliwości rozwoju w ogłoszeniu rekrutacyjnym, będziesz przyciągał kandydatów zmotywowanych tym co oferujesz. Doprecyzuj na czym będzie polegała możliwość rozwoju w organizacji. Skonsultuj z działem Learning &Development, z działem szkoleń, z przełożonym, co możemy obiecać, jak uszczegółowić i doprecyzować „możliwości rozwoju”. Obiecuj tylko to co możesz dostarczyć.

marekting rekrutacyjny bez sloganów przyciąga talenty, rekrutacja pracowników wymaga autentyczności

Chcesz rozpocząć pracę nad prowadzeniem atrakcyjnego, skutecznego i wiarygodnego marketingu rekrutacyjnego? Zapraszam do kontaktu.

O autentycznym employer brandingu oraz obietnicach rozmawiałam też w podcaście Po ludzku o pieniądzach można odsłuchać tu

*Interview.me, grudzień 2018
**własne doświadczenia, losowo otwarte ogłoszenia na pracuj.pl w marcu 2019
***Glassdoor, 50 HR and recruiting stats
****Randstad „Monitoring rynku Pracy”, lipiec 2018
*****Badanie Deloitte „Voice of the Workforce in Europe”
****** Raport eRecruiter „Candidate Experience”

Zainteresował Cię ten wpis? Chcesz utrzymywać ze mną kontakt? Zaprosić mnie do współpracy? Skontaktuj się mailowo lub telefonicznie!

Zapraszam do obserwowania mnie na Linkedin oraz do polubienia mojego Fanpage'a.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *