Jak sprawić, aby ludzie chcieli z Tobą pracować zanim Cię poznają? Marka osobista/marka przełożonego/boss brand.
Przyciągaj kandydatów swoją marką osobistą. Unikniesz trudnych poszukiwań pracowników.
Jesteś menedżerem, liderem, dyrektorem, właścicielem firmy, a może start-up’owcem? Skorzystaj z możliwości zaprezentowania siebie jako przełożonego w social media. Przyciągaj pracowników marką osobistą.
Jak sprawić, aby ludzie chcieli dla Ciebie pracować zanim Cię poznają? Czy ja mam markę pracodawcy?
„Ty też jesteś marką pracodawcy. Też masz markę pracodawcy.” – tak odpowiedziałam na pytanie Radosława Budnickiego (w podcaście „Po ludzku o pieniądzach”) czy on robi employer branding.*
Radek się zastanawiał czy ma markę pracodawcy, skoro jest freelancerem i zatrudnia tylko asystentkę. Oczywiście, że ma! On już jest pracodawcą, o nim już się mówi jak o pracodawcy. Z pewnością jego asystentka o nim, jako o pracodawcy, ma opinię (co więcej, możliwe, że już się nią podzieliła z innymi, nawet w social media). Wszystko co Radek pisze, co mówi w podcastach świadczy o nim też jako o pracodawcy.
Jego potencjalni przyszli pracownicy oglądają jego publikacje i zastanawiają się jakim będzie szefem? Oceniając Jego aktywność np. na Linkedin, jego osiągnięcia, doświadczenia, szacują, czy chcieliby z nim, dla niego pracować.
* Moją rozmowę z Radkiem na temat Employer Brandingu odcinek 68 – Podcast Po ludzku o pieniądzach – możesz tu odsłuchać).
Twoja marka osobista (m.in. wyrażana poprzez profil na Linkedin) ma moc przyciągania kandydatów.
Kandydaci odwiedzający Twój profil na Linkedin i trafiający na Ciebie w social media zadają sobie pytanie czego mogliby się od Ciebie nauczyć? Czy byłabyś/byłbyś dobrym przełożonym? Jakie masz poglądy np. na różnorodność, work life balance, albo co sądzisz o millenialsach. Jak wyrażasz opinie, czy chętnie dzielisz się swoim doświadczeniem. Mówisz językiem tolerancji, a może nieustannie krytykujesz, jak komentujesz posty innych? Jakie prowadzisz projekty i jakich masz klientów. Co Klienci mówią o Tobie?
Nie musisz być w social media. Linkedin nie jest obowiązkowy. Ale....
Twój profil i Twoje publikacje to kopalnia wiedzy dla potencjalnych pracowników. Albo nie. Jeśli rezygnujesz świadomie z prowadzenia profilu na Linkedin to jest w porządku. Nie wszyscy muszą tam być. Nie wszyscy muszą być aktywni w social media. Wiedz jednak, że dużo Cię omija. Tracisz okazję do nawiązania nowych relacji, do pozyskania nowych pracowników i współpracowników.
Jeśli już masz profil na Linkedin poświęć czas na aktywności. Angażuj się.
Zaplanuj czas na angażowanie się w komunikację w social media. Przeprowadź analizę swojej marki osobistej, określ swoje mocne strony, cel komunikacji (czy chcesz przyciągać kandydatów, jakich?). Opracuj strategię na swój personal brand, markę osobistą. Odpowiedz na pytanie do kogo chcesz mówić, co chcesz podkreślić, co pokazać, na czym budować swoją przewagę konkurencyjną, swoją markę pracodawcy, markę przełożonego, lub jak ktoś woli Boss Brand, Supervisor Brand, Chief Brand;-)
< od czego zacząć personal branding w social media możesz przeczytać tu>
Dzięki zaplanowanej aktywności w social media jako lider możesz uniknąć wielu wyzwań i problemów związanych z pozyskiwaniem kandydatów do swojego zespołu.
Jeśli nie jesteś jeszcze przełożonym, ale szykujesz się do roli menedżerskiej, nie czekaj, pokaż jaki masz stosunek do pracy zespołowej, do współpracy. Na swoim profilu, poprzez swoją aktywność, możesz demonstrować kompetencje i potencjał menedżerski.
Jak kandydaci czytają Twój profil w social media? Co on mówi o Twojej marce przełożonego?
Warto spojrzeć na profil zadając sobie pytanie: Za jakiego szefa mnie mają Ci co mnie nie znają? Co zobaczy i przeczyta o mnie kandydat, z którym spotykam się na rozmowę rekrutacyjną.
Na podstawie Twojej aktywności i widoczności w mediach kandydaci ocenią, czy chcą aplikować do Ciebie. Dlaczego? Bo nawet kandydaci pasywni ( a to prawie 80% rynku) bywają w social media i mogą trafić na Twój profil. Nawet jeśli nie byli zainteresowani pracą w Twojej organizacji, to właśnie Ty możesz ich przyciągnąć i skłonić do aplikowania. Bo dziś przychodzimy do przełożonych. A markę przełożonego/przełożonej warto wzmacniać obecnością w social media.
Chcesz skonsultować swój profil na Linkedin i omówić możliwości wzmacniania marki osobistej w social media? Chcesz swoją marką osobistą wzmacniać Employer branding, markę pracodawcy?
Zapraszam do kontaktu! Chętnie pomogę w działaniach employer brandingowych.