W czerwcu 2024 roku na scenie konferencji I love business&HR, organizowanej przez Sprawny Marketing, przedstawiłam temat dotyczący różnorodności pokoleniowej w miejscu pracy. Dlaczego to takie ważne dla mnie (i dla Was, myślę, że też)?.
Pokoleniowe DEI w rekrutacji i w pracy – dlaczego jest ważne?
Wiek dotyczy każdego z nas, i niestety, jak wskazują badania rynkowe, co drugi z nas już z dyskryminacją „za wiek” się spotkał. Doświadczamy nierówności szczególnie w miejscu pracy, w procesach rekrutacji, ale również awansów, wynagrodzeniach czy możliwościach rozwoju.
Mamy społeczeństwo coraz starsze, a na rynku młodych talentów coraz mniej. W tym samym czasie osoby w wieku 50+ skarzą się na dyskryminację w procesach rekrutacyjnych – według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego osoby w wieku 50+ o pół roku dłużej szukają pracy.
Według prognozy GUS, liczba ludności w wieku 60 lat i więcej w Polsce w roku 2030 ma wzrosnąć do poziomu 10,8 mln, a w 2050 r. wynieść 13,7 mln. Osoby starsze będą stanowiły około 40% ogółu ludności Polski. Według indeksu PWC Global Age Index Polska nie wykorzystuje potencjału osób 50+. Według wskaźnika BAEL aktywność zawodowa tej grupy rażąco spada. Na rynku pracy mamy 5 pokoleń, a więc różnorodność pokoleniowa w pełni osiągnięta. Teraz pora na zadbanie o włączenie wszystkich generacji.
Warto się zastanowić nad różnorodnością pokoleniową w miejscu pracy zadając sobie pytania:
- Kto będzie pracował w naszych organizacjach za kilka lat?
- Czy mamy zaplanowany temat zarządzania wiekiem organizacji?
- Czy oprócz skupiania się na młodych talentach, dbamy o to, aby obecni pracownicy nas zbyt szybko nie opuścili?
- Czy w procesach HR, rekrutacji, EB, rozwoju, badaniach opinii, dbamy o to, aby różne generacje były zaangażowane i obecne?
- Czy menedżerowie są przygotowani do zarządzania zespołami wielopokoleniowymi?
Różnorodność pokoleniowa – szansa czy konieczność?
Rzeczywistość. Po prostu. Jean Trudeau zasłynął m.in. powiedzeniem w temacie DEI, że różnorodność jest, a inkluzywność (włączanie innych) jest wyborem. Ja jestem zdania, że inkluzywność jest dziś koniecznością. Zwłaszcza jeśli chcemy pozostać atrakcyjnym pracodawcą, który nie bojuje nieustannie z wysoką rotacją pracowników i rosnącymi kosztami rekrutacji.
Różnorodność pokoleniowa jest naszą rzeczywistością, bo każdy z nas jakiś wiek ma. I każdy z nas ma przez socjologów przypisaną generację. Znam wielu, którzy nie zgadzają się na kategoryzowanie pod kątem daty urodzenia. Warto jednak zaznaczyć, że w definiowaniu kohort pokoleniowych nie chodzi o stygmatyzowanie generacji, ale o próbę zrozumienia i nazwania okoliczności, w jakich kolejne pokolenia się rodzą i wychowują. Są to zmieniające się warunki geopolityczne, dostępne technologie, relacje społeczne.
O tym, dlaczego i po co definiujemy pokolenia przeczytasz więcej tu
Warto znać te okoliczności i sięgać do nich, aby lepiej zrozumieć m.in. nasze relacje w pracy. Potrzeby i oczekiwania związane z docenieniem, rozwojem osobistym, pojęcia obowiązkowości czy proaktywności – każde pokolenia mogą inaczej definiować i rozumieć.
Rosnące oczekiwania kandydatów i pracowników dotyczące personalizacji doświadczeń (employee experience, candidate experience) wymuszają na pracodawcach (oraz menedżerach) zwiększenie wysiłków związanych z pielęgnowaniem kultury organizacyjnej, w której dla każdego jest miejsce (m.in. i młodszego, i starszego).
Pokoleniowe DEI służy każdemu z nas
W pracy różne generacje mogą uczyć się od siebie nawzajem. Zamiast się obrażać na określenia Iksy, Igreki, Zetki, skorzystajmy z tego, co wiemy z badań i raportów rynkowych, do zbudowania lepszego porozumienia i współpracy. Kierując się ciekawością w poznawaniu innych, mamy szansę nauczyć się wiele nowego.
Trwając w swoich tzw. bańkach, na przykład osób w podobnym wieku, o podobnych doświadczeniach i poglądach, tracimy możliwość poszerzenia perspektywy. Choć trudno jest posłuchać osoby, z którą możemy się nie zgadzać, to jednak ona znacznie bardziej stymuluje nas do przemyśleń niż osoba, która się z nami zgadza.
Różne pokolenia, podobne oczekiwania: jak budować angażujące miejsca pracy dla wszystkich pokoleń?
Z poniższego nagrania mojego wystąpienia z konferencji I love HR 2023 r. dowiecie się m.in. o tym:
- Jakie zasady stosować w pokoleniowym DEI?
- Jak walczyć ze stereotypami dotyczącymi pokoleń?
- Jak być atrakcyjnym pracodawcą dla ludzi w różnym wieku?
- Jak wygląda różnorodność pokoleniowa w HR?
- Jakie są najlepsze praktyki w employer brandingu, rekrutacji i rozwoju pracowników z różnych grup wiekowych?
- Dlaczego warto inwestować w rozwój pracowników 50+?
Może Cię również zainteresować wpis o tym, jak poprawić komunikację i współpracę międzypokoleniową.