Przykazanie EB: Będziesz mówił prawdę i tylko prawdę.

Prawdziwy employer branding może pochodzić tylko od pracowników.

1

Pracownicy są najlepszymi ambasadorami pracodawcy, ponieważ są najbardziej wiarygodnym źródłem informacji. Coraz częściej pojawiają się w kampaniach rekrutacyjnych, uwiarygadniając swoim zaangażowaniem pracodawcę.

I tak, poznajemy pasje i hobby pracowników PKO Banku Polskiego w kampanii „Jeden bank, wiele pasji”, pracowników AVON śledzimy na firmowym Instagramie, a biura EY oglądamy w serii Jacka Gadovskiego „Wjazd na Chatę” na YT. Takie prezentacje efektywnie przybliżają pracodawców do kandydatów, skracają dystans, zachęcają do aplikowania. Są dla kandydatów wiarygodne, są zapamiętywane.

W szczególności najmłodsi kandydaci przyglądają się uważnie pracodawcom, bez litości demaskując fałsz w komunikacji, dociekając prawdy. Millenialsi oczekujący bezpośredniej, szczerej, ale i zindywidualizowanej formy komunikacji, szybciej uwierzą komentarzom na profilu pracodawcy na Facebooku niż zrealizowanej z rozmachem kampanii reklamowej.

Pokolenie Igrek słucha opinii znajomych i rodziny wybierając pracodawcę, mniej istotne dla nich są pozycje pracodawcy w rankingach (choć nie bez znaczenia, bo młody kandydat docenia wartość praktyki u nagrodzonego pracodawcy jako wartość budującą mu cv). Dlatego wspomniane na początku kampanie okazały się tak skuteczne. I tak np. na uczelniach w realizacji marketingu rekrutacyjnego bardziej efektywne będą spotkania studentów z pracownikami, warsztaty, stoiska, na których można spotkać prawdziwych ludzi. Realizowane masowo mailingi z ofertami praktyk i staży przynoszą niestety odwrotny do zamierzonego skutek, wywołując u młodych kandydatów raczej niesmak i zniecierpliwienie. Szczególnie jeśli wysyłamy „wszystko do wszystkich”.

Najlepiej poznać kandydatów, pozyskać naturalnych ambasadorów, którzy obdarzą nas zaufaniem i potem będą, podobnie jak nasi pracownicy, naszym głosem na rynku pracy.

Prosta rada dla pracodawców, taki „rule number one” employer brandingu: bądź szczery i mów jak jest, zbadaj co jest faktyczną wartością (zapytaj swoich pracowników) a potem pokaż to na rynku. To pracownicy będą świadkami jak jest naprawdę. Dlatego pozwól im być naturalnymi ambasadorami pracodawcy, zaangażuj ich w realizację employer brandingu.

Scroll to Top