Przykazanie EB: Będziesz mówił prawdę i tylko prawdę.

Prawdziwy employer branding może pochodzić tylko od pracowników.

1

Pracownicy są najlepszymi ambasadorami pracodawcy, ponieważ są najbardziej wiarygodnym źródłem informacji. Coraz częściej pojawiają się w kampaniach rekrutacyjnych, uwiarygadniając swoim zaangażowaniem pracodawcę.

I tak, poznajemy pasje i hobby pracowników PKO Banku Polskiego w kampanii „Jeden bank, wiele pasji”, pracowników AVON śledzimy na firmowym Instagramie, a biura EY oglądamy w serii Jacka Gadovskiego „Wjazd na Chatę” na YT. Takie prezentacje efektywnie przybliżają pracodawców do kandydatów, skracają dystans, zachęcają do aplikowania. Są dla kandydatów wiarygodne, są zapamiętywane.

W szczególności najmłodsi kandydaci przyglądają się uważnie pracodawcom, bez litości demaskując fałsz w komunikacji, dociekając prawdy. Millenialsi oczekujący bezpośredniej, szczerej, ale i zindywidualizowanej formy komunikacji, szybciej uwierzą komentarzom na profilu pracodawcy na Facebooku niż zrealizowanej z rozmachem kampanii reklamowej.

Pokolenie Igrek słucha opinii znajomych i rodziny wybierając pracodawcę, mniej istotne dla nich są pozycje pracodawcy w rankingach (choć nie bez znaczenia, bo młody kandydat docenia wartość praktyki u nagrodzonego pracodawcy jako wartość budującą mu cv). Dlatego wspomniane na początku kampanie okazały się tak skuteczne. I tak np. na uczelniach w realizacji marketingu rekrutacyjnego bardziej efektywne będą spotkania studentów z pracownikami, warsztaty, stoiska, na których można spotkać prawdziwych ludzi. Realizowane masowo mailingi z ofertami praktyk i staży przynoszą niestety odwrotny do zamierzonego skutek, wywołując u młodych kandydatów raczej niesmak i zniecierpliwienie. Szczególnie jeśli wysyłamy „wszystko do wszystkich”.

Najlepiej poznać kandydatów, pozyskać naturalnych ambasadorów, którzy obdarzą nas zaufaniem i potem będą, podobnie jak nasi pracownicy, naszym głosem na rynku pracy.

Prosta rada dla pracodawców, taki “rule number one” employer brandingu: bądź szczery i mów jak jest, zbadaj co jest faktyczną wartością (zapytaj swoich pracowników) a potem pokaż to na rynku. To pracownicy będą świadkami jak jest naprawdę. Dlatego pozwól im być naturalnymi ambasadorami pracodawcy, zaangażuj ich w realizację employer brandingu.

Zainteresował Cię ten wpis? Chcesz utrzymywać ze mną kontakt?

Zapraszam do obserwowania mnie na Linkedin. Zaproś mnie do kontaktów!

Nie masz jeszcze Linkedina? Koniecznie zadzwoń pomogę Ci założyć profil. (605222008)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *