Wstęp do marketingu osobistego, czyli personal branding

Czas czytania: 3 min

Personal branding zaczyna się od zgromadzenia informacji na swój temat. To nie jest proste, to nie trwa krótko. Ale to się opłaca, bo pozwala budować autentyczny i wiarygodny przekaz.

Personal branding nie jest o Tobie.

Personal branding to praca może i czasochłonna, ale przydaje się każdemu. Liderowi, pracownikowi, właścicielowi firmy, rekruterowi i kandydatowi.

Działania związane z personal branding, marketingiem osobistym są czasochłonne. Wymagają wiele czasu, energii i zaangażowania. Łatwe nie są.  Wie o tym każdy, kto chociaż raz próbował regularnie np. postować na Linkedin lub kręcić vloga.

Dlaczego warto się dzielić? Bo właśnie dzielenie się wiedzą najlepiej sprzyja wzmacnianiu marki osobistej, marki eksperckiej* Nie tylko publikacje w social media, w prasie, na blogu, ale i wystąpienia na wydarzeniach, konferencjach, spotkania i networking.

Robimy to mniej lub bardziej świadomie. Dzielimy się wiedzą, swoimi opiniami i zapadamy w pamięć. Ja publikuję o pokoleniach, odpowiedzialności w marketingu pracodawcy, o personal brandingu i marketingu rekrutacyjnym. Bywam też na konferencjach, typu I love Marketing albo meet-upach jak Linkedin Local.

Personal branding nie jest o Tobie.

Dzielenie się wiedzą daje mi ogromną okazję do rozwoju. Bo z każdym wpisem i publikacją uczę się czegoś nowego, ale też ćwiczę się w myśleniu o innych. A każdą prezentację szykuję z myślą o tym kto mnie będzie słuchał i jaki dać mu powód, aby dosłuchał do końca;-)

Personal branding nie jest o Tobie Paulina Mazur

Bo marketing osobisty nie jest o osobie, ale o wartości jaką wnosi w życie innych. O tym co ja mogę dać innym.

Dlatego warto pracując nad strategią personal branding odpowiedzieć sobie na pytania:

  • Co daję innym? Jaką wartość wnoszę w ich życie?
  • Za co mnie cenią? Jak się czują po spotkaniu ze mną?
  • Czego chcą się od mnie dowiedzieć? Jaką wiedzę, jakie umiejętności mogę im przekazać? Które z moich doświadczeń będą dla nich inspirujące, ciekawe?

(więcej pytań do rozpoczęcia prac nad swoją marką osobistą podaję tu)

Personal Branding Proposition. Ty też jesteś "produktem" i masz wartość.

Te i podobne pytania definiują tzw. personal branding proposition. Obietnicę, propozycję, wartość marki osobistej. Aby odpowiednio zdefiniować PBP trzeba zacząć od szczerego i wnikliwego przyglądania się sobie. Informacje o sobie można czerpać z wielu źródeł.

Jakich? Poznanie siebie warto zacząć o zapytania innych. Bardzo celnie źródła wiedzy o sobie opisał Dariusz Użycki**, wymieniając: przeglądy kadrowe, ankiety osobowościowe, ankiety 360 st, coaching/mentoring, assessment centre, codzienne sporadyczne opinie i sygnały z otoczenia, i przede wszystkim autorefleksję.

Warto nie bać się pytać innych, dopraszać o informację zwrotną po szkoleniach. Z ciekawością podchodzić do uzyskanych odpowiedzi. Fajnie jest być docenionym i nagrodzonym. Dobrze jest usłyszeć, że robisz dobrą robotę. Ale największy rozwój daje nam tzw. Feedforward. Podpowiedź, co mogę następnym razem zrobić lepiej.

Czy potrzebujesz personal brandingu?

Mocna marka osobista buduje wiarygodność, zwiększa zaufanie. Według Mariusza Łodygi: „Marka osobista jest dźwignią służącą̨ do budowy wartości postrzeganej. Aż 67,2% respondentów zapłaciłoby więcej osobie będącej marką” – tak odpowiedzieli respondenci badania Premium Consulting. Warto więc zainwestować chwilę na przemyślane działanie budujące markę osobistą. Bo przydaje się nam nie tylko gdy prowadzimy działalność, ale gdy rozglądamy się za nowym miejscem pracy, lub jeśli poszukujemy pracowników (będziemy oceniani jako przełożeni, potencjalni szefowie).

Szczególnie dziś, kiedy jesteśmy w off-line i w on-line. Do podejrzenia na Linkedin lub Facebooku, przez potencjalnych klientów, pracodawców, ale i pracowników. Personal branding ma znaczenie.

Personal branding to nie jest kampania promocyjna.

Ale trzeba bezwzględnie pamiętać, że ten marketing osobisty nie jest o Tobie. Tylko o wartości jaką wnosisz w życie innych. Nie tylko dziś.

O markach osobistych liderów rozmawiałam też w podcaście Nowoczesny Lider z Sebastian Drzewiecki. Temat dla mnie ważny w kontekście employer brandingu. Bo uważam, że marki osobiste liderów dużo wnoszą w to jak postrzegamy daną organizację, pracodawcę. Aplikując do pracy patrzymy nie tylko na markę, ale też (jeśli nie przede wszystkim) na ludzi, z jakimi będziemy pracować.

 

Jeśli zaczynasz rozmyślania na personal brandingiem polecam serdecznie skorzystać z materiałów dostępnym w Internecie, webinarów i ebooków. Oraz przede wszystkim zacząć obserwowanie osób, których marki osobiste są dla CIebie wiarygodne.

Inne materiały:

*Raport Premium Consulting: Personal Branding w Polsce 2018

**Dariusz Użycki, „Czy jesteś tym, który puka?”, Wydawnictwo Słowa i myśli, Lublin 2018

Don Clifton, Tom Rath „Strengths based Leadership”

Podcast Dominika Juszczyka „O mocnych stronach”

Grupa na Facebooku prowadzona przez Karolinę i Mariusza Łodyga „Brand Yourself”

PROTIP:

  1. Zapytaj Google czy Cię widział i co o Tobie wie. Jeśli rozpatrujesz pozycjonowanie marki osobistej warto zarezerwować domenę z imieniem i nazwiskiem. Jeśli nie dziś to może jutro okaże się, ze zechcesz mieć swoją wirtualną wizytówkę, niezależną od social mediów.
  2. Inspiracji szukaj u osób, które sam podziwiasz. Obserwuj profile ekspertów, liderów, których marki osobiste Tobie zapadły w pamięć, które Ty odbierasz jako wiarygodne i którym ufasz. Sam wybieraj dla siebie wzory do naśladowania;-)

Podziel się: