Odpowiedzialni pracodawcy wracają bezpieczenie, z uważnością na obawy pracowników. O co zadbać? 1. Sprzęt 2. Procedury 3. Komunikacja przez duże K.
A jeśli nie wracać, to co dalej? „Remote first” czy może „remote forever” jak Twitter? Czy praca zdalna jest rozwiązaniem dla wszystkich?
Jak, kiedy i po co wracać do biura - nagranie szkolenia o odpowiedzialnych i bezpiecznych powrotach (lub nie) do biur. Wskazówki dla pracodawców.
Szkolenie zrealizowałam on-line na zaproszenie CWPP (Centrum Wiedzy Prawno – Podatkowej) w dniu 8 czerwca 2020.
Z nagrania dowiesz się m.in.:
– Czy Polacy pokochali pracę zdalną? co mówią badania, a co uczestnicy webinarium?
– Jakie modele współpracy rozważają obecnie pracodawcy? Na czym polega 'remote forever” Twittera, jakie decyzje podejmują odpowiedzialni pracodawcy w Polsce?
– Jeśli podejmujemy decyzje o powrocie, to jak wpływają one na markę pracodawcy? Ten moment daje ogromny potencjał do umocnienia wizerunku firmy ( ale jednocześnie jest dla marki pracodawcy zagrożeniem). Dlatego warto zadbać o employer branding (odpowiedzialny employer branding)
– Opowiadam również, na czym polegają odpowiedzialne powroty do biur i jak się do nich przygotować. Proponuję trzy elementy: sprzęt? procedury? i przede wszystkim Komunikacja, przez duże K.
– Jak odpowiedzialni pracodawcy adresują obawy pracowników?
– Budowanie zaangażowania i poparcia dla decyzji o powrotach do biur
– Jak przekonać nieprzekonanych pracowników do powrotów do biur?
– Jak przekonać zarząd do wstrzymania się z powrotami?
– Bo jeśli się pośpieszymy, to może nas dużo kosztować, a ile to jest dużo?
Zapraszam do obejrzenia nagrania.
Jeśli nie powrót do biura to co? Czy możemy przestawić się całkowicie na pracę zdalną? Rozmowa o hybrydowych modelach współpracy - video
Nagranie live’a z Nadią Harris (Remoteworkadvocate.com) na temat odpowiedzialnych powrotów do biur oraz odpowiedzialnych pracodawcach.
Rozmawiałyśmy m.in. o tym, jak organizują się pracodawcy, jakie błędy łatwo popełnić śpiesząc się z powrotem. Dlatego już nigdy nie będzie moralnie? Jak możemy wspólnie tworzyć i konstruować „nową normalność”. Dlaczego pracodawcy powinni podejść do tematu bez pośpiechu, odpowiedzialnie i przede wszystkim, angażując pracowników w proces zmian? Dowiesz się z nagrania naszej rozmowy.