Poznać i Zrozumieć. Różne pokolenia podobne motywacje.

Czas czytania: 2 min

Różnice czy podobieństwa. Od czego warto zacząć budowanie porozumienia między pokoleniami? VIDEO

Różnice i podobieństwa międzypokoleniowe. Na rynku mamy obecne kilka pokoleń, pokolenie BB (Baby Boomers), pokolenie X, Ygrek (millenialsów), najmłodsze pokolenie Zet. Aby współpracować i zrozumieć co nas różni, a co łączy, warto zacząć od wsłuchania się w oczekiwania i motywacje pokoleń.

Różne pokolenia, podobne motywacje. Prelekcje i szkolenia o komunikacji międzypokoleniowej.

Zostałam ekspertką w temacie zróżnicowania pokoleniowego. Właściwie już nią byłam kilkanaście lat temu, kiedy zaczęłam zauważać różnice w oczekiwaniach studentów i menedżerów. O młodych pokoleniach pisałam już  tu

Teraz usilnie promuję zastosowanie frazy „podobieństwa” międzypokoleniowe, a nie różnice. Bo budowanie porozumienia i zrozumienia warto oprzeć od nasze podobieństwa.

Oprócz wystąpień na konferencjach w Warszawie (będę na Digital Marketing Pulsu Biznesu w lutym 2019 oraz na I Love Marketing, w marcu 2019) mam też ogromny zaszczyt trafiać do Olsztyna, czy Nidzicy. Wszystkie te okazje są fantastyczne, ponieważ pokazują jak ważna, nie tylko dla mnie, jest komunikacja międzypokoleniowa. Zapraszają mnie Urzędy Pracy, Burmistrzowie, szkoły. Dialog o podobieństwach i wzajemnej tolerancji odbywa się pomiędzy wieloma grupami, zróżnicowanymi nie tylko pod kątem doświadczeń, ale też wieku.

Osoby doświadczone przyznają, że na młode pokolenia patrzą bardziej optymistycznie niż kilka lat wcześniej. Czyżbyśmy zrobili się bardziej otwarci, tolerancyjni i wyrozumiali dla zmian?

Pokolenie BB, X, Y i Zet. Warto budować na tym co nas łączy. Różnice pokoleniowe ustępują miejsca rozmowie o podobieństwach.

Bardzo lubię te spotkania. Cieszy mnie to, że mogę się podzielić entuzjazmem dla pokoleń, ich różnorodności. Ale przede wszystkim cieszy mnie to, że zaproszeń otrzymuję coraz więcej. To świadczy o wadze tematu, o tym, że nie tylko pracodawcy, ale również organizacje rządowe i pozarządowe, jednostki edukacyjne, wszyscy dostrzegamy szanse na dialog międzypokoleniowy. Wszyscy dostrzegamy dla siebie szansę na naukę od innych.

W trakcie debat, które prowadzę, coraz częściej poszukujemy podobieństw, wspólnych motywacji i potrzeb, poszukując zrozumienia.

Rozmowa o pokoleniach pomaga nam zbudować lepsze środowisko pracy, ale też lepiej zrozumieć się w życiu prywatnym. Napawa to optymizmem, nadzieją na ocieplenie stosunków między pokoleniami.

Podziel się: